Zapraszamy na przygodę

W imieniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Allenstein" i Nadleśnictwa Orneta zapraszamy wszystkich na wspaniałą przygodę! 5-6 Lipca to termin kolejnych społecznych prac nad ścieżką dydaktyczną przy obiektach Trójkąta Lidzbarskiego i Ty możesz także wziąć w tym udział!

sssNazwa Trójkąt Lidzbarski (niem. Heilsberger Dreieck) odnosi się do obszaru ograniczonego liniami łączącymi Mrągowo, Malbork i Królewiec, a od północy zamkniętego linią w odległości 50 km od morza, z położonym w centrum Lidzbarkiem Warmińskim. Był to teren, na którym Niemców nie obowiązywały ustalenia traktatu wersalskiego, dlatego mogli tu bez ograniczeń budować fortyfikacje. Była to pierwsza pozycja obronna budowana w Prusach Wschodnich po I wojnie światowej.

Prace przygotowawcze rozpoczęto na długo przed dojściem Hitlera do władzy, bo już w roku 1928, jednakże właściwa budowa rozpoczęła się cztery lata później. Łącznie wzniesiono ponad 1000 budowli, a dodatkowo wybudowano ponad 110 schronów obserwacyjnych (większość dla artylerii), ponad 30 punktów dowodzenia,około 80 schronów biernych i tylko 4 ukrycia dla armat przeciwpancernych.

Zapraszamy do pomocy w pracach mających na celu rewitalizacje trzech obiektów i przywrócenia im stanu sprzed 1945 roku. Społecznicy odbudowują okopy i posterunki dla podniesienia realizmu zwiedzania i zapraszają wszystkich chętnych do pomocy . Potrzeba trochę czasu, dobrych chęci i łopaty . Dla wytrwałych jest również możliwość noclegu. Nadleśnictwo zapewnia pole biwakowe zadaszoną wiatę i dostęp do bieżącej wody.

Punkt na mapie oznacza skręt na miejsce prac > TU MAPA

Gwarantujemy dobrą zabawę, wojenne opowieści i niezapomniane wrażenia!

Telefon kontaktowy – Rafał Pliszka 605301383 lub na profilu FB, również pod nazwiskiem Rafała