Grekokatolicy z Reszla, którzy przybyli tutaj w ramach akcji „Wisła”, starania o możliwość odprawiania mszy rozpoczęli jeszcze w 1956 roku. Przez kolejne lata nie znalazło się dla nich miejsce w żadnym kościele, ani w Reszlu, ani w okolicy. Wtedy część z nich przeszła na prawosławie.
W 1963 roku powstała parafia prawosławna z siedzibą najpierw w Sątopach Samulewie, a następnie w Korszach. Dopiero wtedy grekokatolikom pozwolono modlić się w kościele św Krzyża w Reszlu.
W miejscu tym pierwszy kościół wybudowali Augustianie sprowadzeni do Reszla w 1347 r. W ciągu dwóch lat powstał kościół i klasztor. Obiekty te były przez nich użytkowane do czasów reformacji, kiedy to Augustianie opuścili Reszel w 1524 r.
Kiedy odeszli Augustianie kościół niszczał. Po odbudowie w 1580 r. został konsekrowany 19 lipca 1583 r. przez biskupa warmińskiego Marcina Kromera z tytułem św. Jana Chrzciciela. Poaugustiański klasztor i kościół otrzymali wtedy pod opiekę Jezuici.
Niestety kościół dotknął pożar, po którym musiał być ponownie remontowany. Zniszczenia i pęknięcia z czasem okazały się być zbyt duże i w 1798 r. kościół rozebrano. W części południowo-wschodniej ściany kościoła zachował się jeszcze fragment muru gotyckiego z zarysem portalu łączącego go niegdyś z klasztorem.
Powstał nowy kościół, w stylu późnego baroku, który konsekrowany został pw. św. Krzyża 1 lipca 1802 r. przez biskupa sufragana warmińskiego Andrzeja Hattena.W 1992 roku świątynia została przekazana na własność Cerkwi greckokatolickiej. W 1997 roku w cerkwi postawiono ikonostas jednocześnie zachowując elementy poprzedniego wystroju kościoła.
fot.I. Treutle