Wikingowie w Londynie

Londyńskie British Museum otworzy 6 marca 2014 r. wystawę „Wikingowie: życie i legenda”. W największej od dziesięcioleci prezentacji dawnego świata wikińskiego pokazane zostaną również liczne zabytki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

DSC00413Wystawę przygotowują wspólnie Wielka Brytania, Dania, Niemcy i właśnie elbląskie muzeum, które gromadzi eksponaty związane z Truso. Truso było we wczesnym średniowieczu jednym z najważniejszych wikińskich portów nad Bałtykiem. Z dawnej relacji wiedzieliśmy, że leżało gdzieś na ziemiach Prusów, ale przez długi czas dokładna lokalizacja była nieznana. Po wielu dociekaniach i badania znaleziono go nad Jeziorem Drużno, niedaleko Elbląga. Lata badań dostarczyły licznych dowodów na to, że musi to być sławne Truso. Ujawniły też, że port założono pod koniec VIII wieku i że istniał on do początku XI w.

Jest to największa ekspozycja dotycząca wikińskiego świata goszcząca w British Museum od ponad 30 lat. Na wystawie zgromadzono wiele nowych odkryć archeologicznych, których nigdy wcześniej nie prezentowano. Mają one pomóc w zrozumieniu kulturowych i społecznych zasad kształtujących nadmorskie ludy Skandynawii. Pokazują ich tożsamość, wierzenia, walkę, pracę i handel. Bezpośredni link do filmu promującego wystawę:

http://www.britishmuseum.org/vikings

Fotografie z wystawy o Truso i historii Gotów będącej ekspozycją Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu:

DSC00394 DSC00401 DSC00402 DSC00403 DSC00405 DSC00407 DSC00408 DSC00413 DSC00418