Wielki Turniej Wiedzy o Olsztynie

Czy umiecie uporządkować w kolejności chronologicznej takie wydarzenia z życia Olsztyna jak jego wcielenie wraz z Warmią do Królestwa Polskiego (a), epidemię dżumy w mieście (b), ukazanie się pierwszej polskiej gazety (c), otwarcie Wystawy Przemysłowej (d), rozpoczęcie budowy nowego ratusza (e)? A może wecie czy, kiedy w 1440 roku powstał Związek Pruski będący w opozycji wobec Zakonu Krzyżackiego, Olsztyn przystąpił do tej organizacji? Adolf Hitler, Napoleon Bonaparte, Wincenty Witos, Władysław Gomułka - czy jesteście w stanie powiedzieć, która z wymienionych osób nie odwiedziła nigdy Olsztyna?

Urszula Witkowska

pyt_1Znacie odpowiedzi? Wpiszcie je w komentarzu. Nie znacie – pojawią się w kolejnym wpisie do Intymnika Olsztyńskiego. W każdym jednak przypadku – niezależnie od tego, czy znacie odpowiedzi na powyższe pytania czy też nie znacie – jeśli macie wolny wieczór w czwartek, proponuję Wam udział w ciekawym wydarzeniu. 13 marca o 17:00 w olsztyńskiej filharmonii odbędzie się finał Wielkiego Turnieju Wiedzy o Olsztynie. Organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną impreza ma charakter otwarty, a bezpłatne wejściówki już od jutra będzie można odbierać w kasie filharmonii.

W ubiegłym roku były przeprowadzane eliminacje. Test historyczny wyłonił finalistów, a do finału przeszło aż dziewięć trzyosobowych drużyn. W ich skład wchodzą uczniowie olsztyńskich szkół oraz słuchacze olsztyńskich uczelni dla seniorów. Finaliście będą walczyć ze sobą w wielu dziedzinach wiedzy. Poza widowiskowym pojedynkiem na wiedzę będzie również koncert i inne niespodzianki. To impreza zarówno dla tych, którzy o Olsztynie wiedzą już sporo – uwaga, będzie szansa za taką wiedzę zostać nagrodzonym – oraz dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej. Pytania przygotowywała grupa ekspertów. Będą dotyczyły różnych dziedzin – począwszy od historii, przez muzykę, literaturę, a skończywszy na życiu codziennym. Międzypokoleniowa walka będzie zaciekła, bo i nagrody są warte wysiłku w ich zdobycie.

Ja z pewnością tam będę, bo tak się składa, że maczam swoje paluszki w organizacji tego przedsięwzięcia. Gościnne mury filharmonii będą czekać w czwartek od 17:00.