Wernisaż wystawy Andre Jolivet i spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim – 29.06.2017

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Ta część cienia, albo światło gaśnie / Cette part d’ombre ou la lumière s’épuise” André Jolivet oraz spotkanie autorskie z Kazimierzem Brakonieckim, które odbędą się 29 czerwca o godz. 18:00 i 18:45 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Jako artysta-malarz-edytor specjalizuje się w dziedzinie book art, w sztuce książki; jest autorem ponad 200 książek artystycznych, które pokazywał na wystawach we Francji oraz w całej Europie. Poza tym uprawia malarstwo na papierze i na płótnie, fotografuje, pisze wiersze. Od wielu lat zajmuje się fascynującymi go relacjami między sztuką wizualną a twórczością literacką. Fascynacje te doprowadziły go do realizacji książek artystycznych, w których uprawia dialog pomiędzy tekstem a malarstwem, rysunkiem i fotografią. Często odnosi się do tematyki miejsca (geopoetyki miejsca). Jeżeli chodzi o tematykę jego prac, to jest ona różnorodna: od spraw politycznych przez społeczne i obyczajowe po zjawiska z kultury popularnej oraz zagadnienia ochrony środowiska naturalnego. W malarstwie czystym jak i w ilustracjach stosuje poza tym uniwersalne symbole, jak np. znaki symbolizujące pojęcie nieskończoności.

Artysta, stosując wielkie formaty obrazów, osiąga zamierzony efekt ,,malarskiej tapety”. Do osiągniętego w ten sposób aspektu dekoracyjnego dochodzi powtarzalność motywów, co sprawia wrażenie wiecznego ruchu: spojrzenie widza kierowane jest świadomie przez artystę w świat ruchu i koloru. Kształty (abstrakcyjne czy symboliczne), linie, znaki geometryczne, pojawiają się na tych samych zasadach, co rozpoznawalne sylwetki ludzi, zwierząt, roślin. Tło przygotowane akrylem artysta uzupełnia tuszem. Na kolorowych kształtach pojawiają się powtarzalne, sugestywne, kładzione spontanicznie linie, które nazwać można pismem. Tak powstałe dzieła sprawiają wrażenia obrazów stworzonych podczas medytacji, jako wynik osobliwej i wewnętrznej pracy duchowej. Widziane formy i kształty łączą się ze sobą, tworząc palimpsest znaków i emocji. Są specyficzną dla tego artysty interpretacją świata widzialnego i mentalnego.

ANDRÉ JOLIVET – francuski artysta malarz ur. w 1964 roku w Pont-l’Abbé; mieszka i pracuje w Plougonven (Bretania). Otrzymał wiele stypendiów artystycznych w Bretanii i Francji oraz poza granicami kraju (Polska, Ukraina) na pobyty artystyczne oraz realizację wystaw indywidualnych. Dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, a także poza jej granicami. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i na świecie, autor licznych wystaw indywidualnych we Francji i Europie.

 

Kazimierz Brakoniecki – Obrazy Polskie

Promocja nowej książki poetyckiej Kazimierza Brakonieckiego „Obrazy polskie”, wydawnictwo CONVIVO Anny Matysiak (Warszawa 2017).

Tom zawiera kilkadziesiąt wierszy (ekfraz) poświęconych polskiej sztuce, począwszy od końca XIX wieku (np. malarstwu Jacka Malczewskiego czy Ferdynanda Ruszczyca) po czasy współczesne (obrazy Artura Nachta-Samborskiego, Łukasza Korolkiewicza, Zbyluta Grzywacza, Teresy Miszkin, Jarosława Modzelewskiego), w tym artystów olsztyńskich (Wiesława Bieńkuńskiego, Anny Drońskiej, Weroniki Tadaj-Królikiewicz). Nie są to poetyckie opisy i oceny dzieł sztuki, lecz bardziej rozmowa z epoką, człowiekiem, historią XX wieku.

Lekturze wierszy towarzyszyć będzie prezentacja niektórych dzieł sztuki, będących tematem wierszy, znajdujących się w zbiorach BWA.

Kazimierz Brakoniecki (1952) – poeta, pisarz, tłumacz poezji francuskiej, redaktor, animator kultury, regionalista. Od wiosny 1980 roku opublikował ponad trzydzieści książek – głównie poetyckich oraz eseistyczno-autobiograficznych, w tym ostatnio, Małą antologię poezji francuskiej (przekłady, 2016), Zakład biograficzny Olsztyn (proza i poezja, 2016). Laureat nagród za twórczość literacką i kulturalną. Książkowe wybory wierszy w językach polskim, francuskim, niemieckim. Należy do SPP oraz PEN Clubu.