Uroczystości na lidzbarskim cmentarzu

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy 16 maja na uroczystości otwarcia i poświęcenia kwatery brytyjskiej na cmentarzu w Markajmach pod Lidzbarkiem Warmińskim. Spotkanie wiąże się również ściśle również z obchodami 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej.

DSC00870 (800x600)Jakiś czas temu zakończono prace związane z budową kwatery dla 39 obywateli Wspólnoty Brytyjskiej, którzy do tej pory upamiętnieni byli jedynie specjalną tablica na cmentarzu w Malborku. Lidzbarska nekropolia będzie kolejną, po Poznaniu, Krakowie, Popielowie i Malborku, którą opiekować się będzie Commonwealth War Graves Commission.

Całe przedsięwzięcie organizowane było we ścisłej współpracy z Urzędem Gminy Lidzbark Warmiński, przy przychylności innych organów administracji lokalnej oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i w całości realizowane i finansowane przez CWGC.

Uroczystość otwarcia odbędzie się z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli władz lokalnych, regionalnych i krajowych. Kilka słów powiedzą m. in Pan Artur Jankowski - Wójt Gminy Lidzbark Warmiński, Jego Ekscelencja Pan Robin Barnett - Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Przewodniczący CWGC, generał sir Joe French Udział w otwarciu zapowiedzieli również potomkowie pochowanych żołnierzy, którzy specjalnie przyjadą do Lidzbarka Warmińskiego z Wielkiej Brytanii i Australii.
Odczytane zostaną nazwiska poległych żołnierzy, których cześć uczczona zostanie salwą honorowa i minutą ciszy. Złożone zostaną również wieńce.

Na łamach naszej gazety pisaliśmy zarówno o samym cmentarzu, jak i prowadzonych na nim pracach. Spodziewajcie się również fotorelacji z zapowiedzianej uroczystości. Jeśli macie jednak chwilę, serdecznie zapraszamy 16 maja, o godz. 12:45 na lidzbarski cmentarz.

tekst i fot. I.Treutle