Tartak Raphaelsohnów zaprasza miłośników techniki

Jakiś czas temu, w obszernej relacji na łamach GT pisaliśmy, że już w tym roku będziemy mogli cieszyć się miejscem wyjątkowym w Olsztynie – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”. Dokładnie 15 października Muzeum zostanie oficjalne otwarte dla zwiedzających.

10253119_539566746156297_1313020704_nPracownicy nowego muzeum przygotowali interesujący program edukacyjny, skierowany do wszystkich grup wiekowych. Będą tu również prowadzone specjalne lekcje związane z Centrum Techniki i jego eksponatami oraz cykliczne otwarte prelekcje. Miejski Ośrodek Kultury zapowiada również pojawienie się niebawem publikacji dotyczących rozwoju techniki i cywilizacji regionu.

Przypomnijmy, że koszt rewitalizacji to kwota ponad 5 mln zł, a beneficjentem unijnego dofinansowania oraz inwestorem i użytkownikiem obiektu jest Miejski Ośrodek Kultury, który zajął się również prowadzeniem i realizacją wystaw.

Już 14 października o godzinie 14.30 odbędzie się uroczysta inauguracja otwarcia owej placówki w obecności m. in. prezydenta miasta Olsztyna. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele instytucji oraz osoby prywatne zaangażowane w jego powstanie: społecznicy, konserwatorzy, wykonawcy, darczyńcy i sponsorzy. Następnego dnia muzeum zostanie udostępnione szerokiej publiczności.

Zabytki techniki do niedawna jeszcze uważane były za mało wartościowe, dziś mogą dać nam piękny obraz rozwoju naszej aktywności gospodarczej, przemysłowej, cywilizacyjnej. Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” to doskonałe miejsce by ten materialny i namacalny dokument dziedzictwa przemysłowego, źródło wiedzy historycznej, ekonomicznej czy technologicznej stał się zauważony i doceniony.

Tu pełna relacja z powstawania muzeum i opis historii Tartaku Raphaelsohnów:

http://www.gazeta.mazury.pl/main/centrum-techniki-i-rozwoju-regionu-muzeum-nowoczesnosci-w-olsztynie.html

I.Treutle