Suszenie i konserwacja obuwia turystycznego

Skoro już wydaliśmy duże pieniądze na nasze wymarzone buty szkoda by je było wyrzucać po jednym sezonie. Należy, zatem trzymać się określonych zasad. Buty wymagają chyba największej uwagi z całego sprzętu  turystycznego. Co zatem należy robić, aby nam posłużyły?

Suszmy je w odpowiedni sposób

Należy mokre buty ( po uprzednim wyjęcie wkładki i sznurowadeł) wypchać od wewnątrz gazetami. Co jakiś czas wymieniać gazety na suche- tak, co godzinę- wiem, wiem to pracochłonne i uciążliwe, ale daje dobre efekty. Najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej. Zbyt wysoka temperatura jest szkodliwa dla skóry butów- po wyschnięciu staje się ona twarda i szorstka, co w konsekwencji skutkuje jej pękaniem.

W schronisku jest zawsze „ walka” o najcieplejszy fragment grzejnika dla naszych „treków”. Ja osobiście nie wybieram tego najbardziej gorącego miejsca. Wolę takie „aby trochę” ciepłe- lepiej jest nadrabiać gazetami.

Chodząc po górach przez np. tydzień z tej samej bazy wypadowej dobrze jest mieć ze sobą 2- 3 gazety. Gdy już nam but wyschnie i zamierzamy wyruszyć na szlak- to wyprostujmy te mokre gazety, których używaliśmy i zastawmy je położone na luźnym nie ugniecionym stosiku koło grzejnika- po powrocie wieczorem gazety powinny być suche i gotowe do ponownego użytku.

Inaczej ma się spraw ja śpimy w namiocie i jedynym sposobem jest suszenie butów przy ognisku. Należy wyjąć wkładki i sznurowadła i suszyć je w takiej odległości, aby podeszwa się zbytnio nie nagrzewała. Buty trzeba stale obracać żeby schły równomiernie. I...nie spuszczać z nich oczu, bo podeszwa topi się momentalnie ( nawet jeśli wam się wydaje że wszystko jest OK i można je zostawić na kilka min same przy ogniu- to nie radzę- ja też tak myślałem- teraz nie mam bieżnika na czubku jednego z moich „treków”).

Impregnacja i pastowanie butów

Na rynku dostępna jest cała gama środków do konserwacji naszego obuwia. Nie może to być jednak jakikolwiek środek. Należy go dobrać do danego rodzaju buta i skóry/ tworzywa z jakiego są wykonane. I tak: buty z membraną np. : GORE-TEX i innymi, muszą być konserwowane takimi środkami które mają informację że są do nich przeznaczone.

Po co impregnacja butów? Impregnat podobnie jak pasta do butów nawilża skórę, sprawia że staje się ona elastyczna i zapobiega przed łamanie się jej. Impregnaty są też po to aby zapobiec przed przeciekaniem (czyli wspomagają membranę lub są jedynym sposobem na nieprzemakalność – w butach bez niej).

O haczyki w butach też należy dbać smarując je jakimś tłuszczem po to aby nie korodowały- niby są ze stali nierdzewnej ale z tym różnie- w moich „rudy wyłazi”.

Buty są czasem brudne i wymagają wyprania. Nigdy nie róbmy tego w pralce. Szczoteczka, letnia woda i do dzieła. Buty z membraną szorujemy samą wodą - mydło i inne detergenty mogą zablokować „oddychalność”. Buty bez membrany możemy „potraktować” delikatnie mydełkiem.

Jeśli buty po prostu brzydko pachną to dobrze je zalać letnią woda od środka. Woda wyciąga sól- składnik potu a także sól która osiada na butach chodząc w mieście po posypanych solą chodnikach. Buty potrzebują serca, im starsze tym lepiej dopasowują się do stopy ale i niszczą się od niewłaściwej eksploatacji i naturalnego zużycia. Poświęćmy im więc trochę czasu a posłużą nam dłużej.

Piotr Gnaciński "Kwiatek"


Wysoce skuteczny wosk impregnujący i konserwujący renomowanej firmy Meindl.

Impregnat do butów z obszernymi wstawkami materiałowymi.

Środek impregnujący o dużej zawartościu fluoru i oleju. Polecany szczególnie do butów z nubuku i skóry licowej, ponieważ zapobiega jej wysychaniu.

Bezbarwny spray chroniący obuwie oraz odzież przed namakaniem oraz tłustymi plamami.

Do impregnacji plecaków namiotów i tkanin sztucznych oraz butów.