Spacer po Elblągu z „niePrzewodnikiem” miejskim

16 lipca o godz. 18, w imieniu Centrum Sztuki Galeria EL zapraszamy na spacer po Starym Mieście z "niePrzewodnikiem miejskim" - interaktywną mapą dźwiękową, pierwszą tego typu w Polsce. Oprowadzać i opowiadać o projekcie będą sami jego autorzy czyli Marcin Barski i Marcin Dymiter.

156524_4076369607450_204267422_n"NiePrzewodniki miejskie" to interaktywne mapy dźwiękowe, których użytkownik przemieszczając się w przestrzeni miejskiej słyszy dobrane do swojej aktualnej lokalizacji nagrania. Można podążać szlakiem dźwiękowej narracji lub w dowolnym momencie zmienić kierunek spaceru – a tym samym wsłuchać się w zupełnie inną „opowieść”.

Elbląg jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zrealizowano tego typu mapę dźwiękową. W Elblągu tematem opowieści jest Stare Miasto - z jego zawiłą historią oraz trudną teraźniejszością. niePrzewodnik pozwala odkryć je na nowo - od strony dźwiękowej, historycznej i społecznej.

W niePrzewodniku usłyszycie o historii miejsc i ludzi, którzy tu żyli i którzy kształtowali charakter tej przestrzeni. Naszymi narratorami będą historycy, aktywiści i mieszkańcy miasta: zarówno ci obecni, jak i ci, którzy mieszkali tu przed wojną. Spacerując po mieście z „niePrzewodnikiem” można usłyszeć archiwalne nagrania dźwiękowe, wywiady i odgłosy Elbląga charakterystyczne dla XXI wieku.

Nagrań terenowych dokonano w tym roku - od kwietnia do czerwca. Wykorzystano także nagrania archiwalne, znajdujące się w zbiorach elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W nagraniach wzięli udział Marcin Borchardt, Tomasz Gliniecki, Wiesława Rynkiewicz-Domino, Jarosław Denisiuk oraz Adriana Ronżewska-Kotyńska. Marcin Dymiter przygotował małe formy muzyczne.

Aplikacja działa w oparciu o system Android oraz GPS. Użytkownik, wyposażony w smartfon i słuchawki ma bezpośredni wpływ na to, co słyszy - przemieszczając się z miejsca na miejsce.

mat.organizatora/fot.I.Treutle