Relacja z rajdu – 18.09.2011

W niedzielę 18.09.2011 r. Koło Rodzinne „Laurencja” przy Oddziale Warmińsko – Mazurskim PTTK w Olsztynie zorganizowało kolejny „Rajd dla Wytrwałych”. Wyjechaliśmy o 7.53 z Olsztyna, by po 25 minutach jazdy pociągiem wysiąść w Gryźlinach i tam rozpocząć naszą wędrówkę. Zebrało nas się tym razem 28 osób. Przeszliśmy trasę Gryźliny – Zielonowo – J. Pluszne – Leśniczówka Stawiguda – J. Dłużek – Gościniec Niborski – Bartąg (25 km). Do Olsztyna wróciliśmy autobusem miejskim z Bartąga. Znaczna jednak część grupy poszła dalej pieszo do Olsztyna, dokładając kilka kilometrów. Pogoda była w tym dniu słoneczna, ciepła. Towarzyszyła nam na tej przepięknej, prawie cały czas leśnej trasie. Niezapomniane wrażenie zostawiło na nas śródleśne, niewielkie jezioro rynnowe Dłużek. Tam czas i pierwotne piękno jakby się zatrzymały. Niestety sielankę zmąciła kawalkada quadów przejeżdżających po pobliskiej drodze. Ich ryk przeszywał głuszę leśną jak … Porównania zostawmy biegłym w piórze. Nie było to w każdym razie przyjemne. Co czuła zwierzyna w lesie, możemy sobie tylko wyobrazić.

Od J. Dłużek przeszliśmy do Bartąga fragmentem Gościńca Niborskiego, stanowiącego część historycznego traktu Warszawa - Królewiec. Jest to jedyny z historycznych traktów przebiegających przez Olsztyn, który tylko fragmentami jest utwardzony. Jak piszą znawcy tematu, traktem tym podróżowali wielcy tamtego świata. Dzisiaj my mogliśmy podążyć ich śladem. Około 15.00 wszyscy byliśmy już w Olsztynie.

Jeżeli interesują Cię dłuższe wycieczki piesze, zwykle 20 – 25, do 30 km, zapraszamy do naszego grona. „Rajdy dla Wytrwałych” odbywają się z reguły w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Jak szukać informacji, internautom wyjaśniać nie trzeba. Najbliższy termin 23.10.2011 r. Polecamy także inne rajdy piesze organizowane przez nasz Oddział PTTK.

                                                                                            BogusławLewandowicz