Pradzieje miasta na olsztyńskim zamku

Przez najbliższe pół roku na olsztyńskim zamku można od dnia wczorajszego oglądać wystawę „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna”

10857903_899219253430587_6139325429774619427_nTytuł wystawy nawiązuje do powszechnego u olsztyniaków i niemal instynktownego wiązania przeszłości archeologicznej z terenem Starego Miasta i zamku. Oczywiście gotyckie relikty średniowiecznej zabudowy są najlepiej widoczne właśnie tam.

Jednak dzisiejszy Olsztyn to nie tylko Stare Miasto. To 23 osiedla na prawie 90 km2. Obszar niemal każdego z nich przyniósł w ciągu ostatnich 100 lat nowe odkrycia archeologiczne, dając łącznie olbrzymią ilość, ponad 140 stanowisk od mezolitu po czasy nowożytne.

Myśl przyświecającą wystawie najlepiej wyrażają słowa Johann Wolfgang von Goethe, które miał wypowiedzieć na widok wykopalisk w Pompejach: „Przechodniu, pomnij że stąpasz po dachach domostw, które dopiero czas i kataklizmy uczyniły Twoją podłogą”.

W przypadku niektórych stanowisk archeologicznych w Olsztynie, cytat ten można potraktować literalnie. Rzeczywiście są w naszym mieście współczesne domy stojące na miejscu osad sprzed ponad 2 tysięcy lat. By ułatwić zwiedzającym zrozumienie tego fenomenu zestawiliśmy ze sobą konkretne miejsca współczesnego Olsztyna z tym, jak według naszej wiedzy wyglądały w odległej przeszłości. W tym ujęciu prezentowane zabytki są przede wszystkim świadectwem aktywności człowieka na tym obszarze 1,5, 2 czy 9 tysięcy lat temu.

Przez część interaktywną wystawy proponujemy zwiedzającym bliższe poznanie elementów życia codziennego społeczności zamieszkujących teren dzisiejszego Olsztyna przed wiekami.

Kolejnym aspektem ekspozycji jest zwrócenie uwagi zwiedzających na to, co dziś dzieje się z elementami naszego dziedzictwa. Przez prezentację stanowisk niszczonych czy betonowanych pragnęliśmy uczulić mieszkańców Olsztyna, że bezcenne świadectwa przeszłości mogą błyskawicznie ulec zniszczeniu.

mat.prasowe organizatora