Oranżeria kultury zaprasza

Czas_i_ludzie_plakatORANŻERIA KULTURY zaprasza w środę, 21 maja o godz 18:00 na spotkanie pt."CZAS I LUDZIE" z cyklu "Nasza mała ojczyzna", które odbędzie się w Domu Środowisk Twórczych „Ratusz” w Lidzbarku Warmińskim.

Jest to miejsce spotkań ludzi, którzy utożsamiają się z Warmią, dla których jest ona przestrzenią ich doświadczeń i przeżyć osobistych, którzy czują ją sercem. Zarówno tu urodzeni, jak i tu przybyli, pragnący ocalić od zapomnienia niełatwą przeszłość naszego regionu.

Spotkanie majowe będzie poświęcone prezentacji książki „Czas i ludzie”, która jest wynikiem projektu „Czas i ludzie – subiektywna historia Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Lidzbarku Warmińskim”. Koordynatorem projektu była Ewa Huss-Nowosielska - jedna z bohaterek i autorka książki. Zawarła w niej historie siedmiu kobiet, rdzennych mieszkanek tych ziem, których udziałem było życie w trudnych czasach i jakże dramatyczne wybory. Książka stała się dla nich swoistym wyzwoleniem od traumy, jaką przyniósł im los.

W atmosferę roku 1945 na Warmii i Mazurach wprowadzi słuchaczy profesor Stanisław Achremczyk. Każdy z uczestników otrzyma egzemplarz rekomendowanej książki, wydanej dzięki wsparciu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.