Zamek w Bezławkach jest jedynym zachowanym przykładem strażnicy krzyżackiej wznoszonej na puszczańskich rubieżach państwa zakonnego. Zamek, który jest wyjątkowy, bo pewnego czasu zamienił się w...kościół.
Z dotychczasowych badań wiadomo już, że został wzniesiony około 1377 r. Założenie obronne składa się z domu i dużego dziedzińca otoczonego murem na planie regularnego czworoboku, z basztami w narożach i półbasztami w partiach środkowych. Jest to najmniejsza forma krzyżackiego założenia obronnego. Po wielkiej wojnie 1409-1411 zamek stracił znaczenie militarne, a budynek zaadaptowano na kościół przekształcony w 1583 r. w świątynię protestancką. Wokół niej założono funkcjonujący do czasów współczesnych cmentarz...
Jakiś czas temu powstał na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu „Bezławki – ocalić od zniszczenia” świetny film przedstawiający tą metamorfozę. Film opiera się na wieloletnich badaniach archeologicznych prowadzonych przez dr Arkadiusza Koperkiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.
O efektach tych badań możecie posłuchać już w czwartek. Na olsztyńskim zamku, 27 lutego o godz. 17.00 dr Arkadiusz Koperkiewicz poprowadzi wykład pt. „ Strażnica krzyżacka z XIV wieku i średniowieczny zespół osadniczy w Bezławkach koło Reszla” Zapraszamy!