Nowi przewodnicy po Warmii i Mazurach

Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie szkoli kadrę przewodników po Warmii i Mazurach już od 53 lat. W ostatniej dekadzie maja zakończył się kolejny kurs. Jak zwykle objął zajęcia z geografii, historii, przyrody, metodyki i kilku innych przedmiotów. W programie było też kilkanaście wycieczek w teren. Wykłady odbywały się we czwartki po południu i w soboty, wycieczki w soboty i czasem w niedziele.

 

 

Kurs przewodnicki to faktycznie trwające niemal cały rok szkolny studium wiedzy o regionie. Co ciekawe, motywacja niektórych osób przychodzących na kurs jest właśnie taka. Zdobycie nowego zawodu nie jest dla części uczestników na pierwszym planie, co nas, miłośników krajoznawstwa organizujących szkolenia, niezmiernie cieszy. W bieżącym roku na kurs uczęszczało 16 osób. Kilkoro uczestników skierował na szkolenie Urząd Pracy ze Szczytna, by mieć w tym mieście profesjonalną kadrę do obsługi turystów.

 

Ukończenie kursu uprawnia do przystąpienia do egzaminu państwowego przed Komisją afiliowaną przy Urzędzie Wojewódzkim. Z tegorocznego kursu do egzaminu przystąpiło 14 osób, zdało zaś 10. Już wkrótce zaczną oni niełatwe zadanie, jakim jest oprowadzanie po Warmii i Mazurach turystów z Polski i z zagranicy. Czeka ich jeszcze uroczyste przyrzeczenie przewodnickie i wręczenie legitymacji w Sali Kopernikowskiej olsztyńskiego zamku.

 

Nowym koleżankom i kolegom życzymy zadowolenia z pracy.

 

Mając na uwadze liczne pytania wpływające do Oddziału PTTK informujemy, że planowany jest kolejny kurs przewodnicki w sezonie zimowym 2005 / 2006. O szczegóły prosimy się dowiadywać po wakacjach, we wrześniu, w Oddziale Warmińsko-Mazurskim PTTK w Olsztynie.

 

Marian Jurak