Nowe życie książek

... zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z książkami, które skończyły swój czytelniczy żywot? Jedni sądzą, że takie książki zyskują drugie życie dzięki bibliotekom, inni wierzą w Cmentarzyska Zapomnianych Książek. Ale drugie życie, to nie znaczy wieczne życie. I te biblioteczne książki kiedyś dochodzą do kresu swojej drogi. Czy więc niknął gdzieś na Cmentarzysku Zapomnianych Książek, czy trafiają do ciemnych, smutnych magazynów, czy może dzieje się z nimi coś strasznego – na pewno milej by im było w dłoniach kolejnego czytelnika. Dlatego i bibliotekarzom serce się kraje, gdy jakieś książki przechodzą już w stan bibliotecznego spoczynku. Dlatego razem z Czytusiem postanowili dać im szansę na nowe życie... Drugie życie książkom daje biblioteka ale wieczne życie dają im Czytelnicy! Książki potrzebują Czytelników!

Urszula Witkowska

plansza_2O 12:00 wszystko było gotowe. Sprawnie poszły przygotowania, bo pomagały trzy świetne, roześmiane dziewczyny – studentki olsztyńskiego uniwersytetu.

Na ławkach w parkach, na przystankach autobusowych, a może nawet na dworcu czy nad jeziorem – tam dziś warto było baczniej się przypatrywać otoczeniu.

Książki były skryte w szarych kopertach, na których widniał taki oto napis:

Przepraszam! Przepraszam! Proszę, nie wyrzucaj mnie!
Przeprasza, tak, to do Ciebie. Lubisz czytać? A może jeszcze nie wiesz, że lubisz? Bo widzisz, jestem książką. Nie taką nową i pachnącą farbą drukarską, ale taką, która swoje wysłużyła w bibliotece i teraz – może dzięki Tobie – mam szansę na nowe życie.

Zabierz mnie ze sobą i przeczytaj, jeśli masz ochotę. A jeśli nie masz, daruj życie, nie wyrzucaj. Może znajdzie się ktoś, kto jednak mnie przygarnie i pokocha.

Poprosiłam Czytusia, maskotkę akcji Olsztyn czyta (może znasz?), żeby mnie tu zostawił. Jeśli więc uznasz, że chcesz mnie przygarnąć, daj mu znać na profilu Facebook/Olsztyn czyta, że już nie jestem samotna, że mam już Ciebie za przyjaciela i nowy dom. Będę Ci wdzięczna, bo on się zawsze o mnie martwi.

Na zawsze Tobie oddana
Książka

Za sprawą akcji w ramach Olsztyn czyta tym razem szansę na nowy dom otrzymały takie oto książki:
Biała Masajka (Corinne Hofmann)
Sto lat samotności (Gabriel Garcia Marquez)
Na zachodzie bez zmian, Erich Maria Remarque
Solaris (Stanisław Lem)
Anioły i demony (Dan Brown)
Polka (Manuela Gretkowska)
Świat Zofii (Jostein Gaarder)
Jedz, módl się, kochaj (Elizabeth Gilbert)
Ostatnie historie (Olga Tokarczuk)
Sówki (Carl Hiaasen)

A teraz kilka zdjęć...

DSC_0228DSC_0298DSC_0330DSC_0344DSC_0354DSC_0358DSC_0396DSC_0438

DSC_0204DSC_0348