W Tartaku Raphaelsonów w Olsztynie odbyła się wczoraj pierwsza, a zarazem szczególna uroczystość. Na łamach GT mogliście już dowiedzieć się o kolejnych etapach prac i przygotowań do otwarcia Muzeum Nowoczesności. Wczoraj odbył się „chrzest bojowy” przed jesiennym oficjalnym otwarciem dla szerokiej publiczności. Szczególnie wyjątkowy, bo zgromadził ludzi, którzy kulturą i dziedzictwem żyją każdego dnia.
Uroczystość wręczania dorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury zgromadziła tłumy. Jest to już kolejna edycja i do tej pory rozdano 171 wyróżnień indywidualnych i 34 zespołowe. To cenna nagroda, przyznawana przez ludzi zajmujących się kulturą na co dzień, ceniących i rozumiejących pracę, zaangażowanie i dorobek wyróżnionych.
Nagrodzonych zostało 9 osób, o nich za chwilę, bo wieczór obfitował również w dodatkowe wyróżnienia. Szczególnie podniosła była chwila nadania Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Andrzejowi Fabisiakowi, znanego z pracy w Teatrze Jaracza. W imieniu prezydenta RP order wręczony został przez vice Wojewodę Grażynę Kluge. Przyznano również odznaki honorowe nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ryszard Szmit, jeden z najlepszych w Polsce realizatorów dźwięku, na co dzień pracujący w Radiu Olsztyn, został nagrodzony za mistrzostwo w realizacji nagrań czołowych polskich solistów i grup muzycznych. Nagrody przyznawali również dyrektorzy największych placówek kultury w Olsztynie wyróżnionym przez siebie pracownikom.
Wieczór okraszony został dodatkowo występem tanecznym grupy „Pryzmat” oraz koncertem smyczkowym grupy „Absolwent”. A listę głównych bohaterów wieczoru otworzyła Iwona Bolińska-Walendzik nagrodzona za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuk plastycznych. Za upowszechnianie kultury teatralnej została nagrodzona Elżbieta Lenkiewicz z Teatru im. S. Jaracza. Mieczysław Romańczuk, malarz i grafik, świętujący w tym roku 80. urodziny, otrzymał nagrodę za całokształt pracy artystycznej. Za upowszechnianie kultury romskiej prezydent nagrodził Adama Fedorowicza, mieszkającego i tworzącego w Olsztynie już 30 lat. Za pracę artystyczną na rzecz kultury Olsztyna wyróżniono aktora Mariana Czarkowskiego, przybliżającego i popularyzującego postać Mikołaja Kopernika.
Za szczególną promocję w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego regionu nagrodę otrzymał Wojciech Kujawski prowadzący Wydawnictwo QMK, o którego wyjątkowych przewodnikach pisaliśmy już kilkukrotnie. Adam Kurłowicz, grafik, ilustrator książek, autor filmów animowanych został nagrodzony za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki. Nagrody grupowe otrzymali: Zespół Pieśni i Tańca Warmia, obchodzący 60-lecie działalności oraz zespół Shannon istniejący na scenie już 20 lat.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że kultura ma się dobrze!
I.Treutle/fot. U.Witkowska