Mapa “Beskid Niski” (wyd.Compass)

W sierpniu 2004 roku podczas rajdu "Beskidy Wschodnie" organizowanego przez Klub Turystyki Górskiej GRAŃ uczestnicy korzystali z map Beskidu Niskiego wydawnictwa COMPASS z Krakowa. Podczas wędrówek sprawdziliśmy jakość tych map.

 

 

Opis: Dwustronna, cieniowana mapa największego z polskich Beskidów. Przedstawia obszar: od Krynicy i Grybowa na zachodzie po Komańcze i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po Krynicę i fragment Słowacji na południu. Na mapie przedstawiono dużą ilość informacji turystycznych, m. in. : zweryfikowany przebieg szlaków turystycznych wraz z ich długością i przewyższeniami, dokładna lokalizacja zabytków (z podziałem na wiele kategorii) i cmentarzy wojennych z I wojny światowej. Na mapie "zmieścił się" cały obszar Magurskiego Parku Narodowego (zaznaczono jego dokładne granice oraz obszary ochrony ścisłej). Przedstawiona bogata baza noclegowa została uzupełniona o gospodarstwa agroturystyczne należące do stowarzyszenia Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne. Zwrócono szczególną uwagę na nazewnictwo, które uzupełniono w oparciu o badania Wojciech Krukara. Mapa posiada siatkę GPS. (opis ze strony www.compass.krakow.pl)

 

Nasza opinia:

Okładka bardzo ładna i czytelna, zawiera pełną informację adresową oraz numer i rok wydania. Solidny papier, lecz mapa jest trochę mało wygodna przy składaniu. Mapa jest dwustronna dlatego niestety nie zawiera części informacyjnej. Swoim zasięgiem obejmuje cały Beskid Niski od Krynicy do Komańczy. Rzezba terenu i szlaki turystyczne są bardzo czytelne. Ich kolorystyka i prowadzenie na mapie odpowiada przebiegowi w terenie (poza małymi błędami). Treść turystyczna jest bardzo bogata w istotne dla turysty obiekty. Sygnatury na mapie i w legendzie są czytelne. Na mapie oznaczono wszystkie ważne i ciekawe obiekty, zabytki, schroniska... itp a nawet sklepy. Jest stosunkowo niedroga, a przy zakupie dostajemy ochronny pokrowiec na mape.

Naszym zdaniem jest to bardzo dobra mapa dla wymagających turystów. Biorąc pod uwagę mapy Beskidy Niskiego innych wydawnictw stwierdzamy, że jest to najlepsza dotychczas wydana mapa tego regionu. Jest warta kupna! ! ! Polecamy...

 

Zalety:

- skala 1:50000

- solidnie wykonana

- czytelna

- cieniowana mapa

- siatka GPS

- przystępna cena 7, 50 zł

Wady:

- troszkę mało wygodna przy składaniu

- brak części informacyjnej