Poznawanie historii i tajemnic swojego miasta wcale nie musi być nudne, tym bardziej jeśli można samemu stać się jej częścią odkryć na nowo to, co w dniu codziennym niezauważalne. Na bazie takiej myśli powstał obywatelski projekt kilku mieszkanek Lidzbarka Warmińskiego, który właśnie znajduje się na półmetku.
Brak dostatecznych możliwości do integracji w działaniu na rzecz poznania i zrozumienia dziedzictwa naszego regionu stał się głównym motorem do stworzenia nieformalnej grupy i zaproponowania aktywnego uczestnictwa nie tylko w poznaniu, ale i w kreowaniu otaczającej rzeczywistości. „Dwa oblicza – LIDZBARK WARMIŃSKI – od przeszłości do teraźniejszości w słowie i obrazie” powstał spontanicznie, jako oddolna inicjatywa kilku mieszkanek i miłośniczek Lidzbarka Warmińskiego, które postanowiły przybliżyć lidzbarczanom historię ich Małej Ojczyzny.
Punktem wyjściowym do działań w ramach projektu są stare zdjęcia i karty pocztowe z kolekcji Pana Eugeniusz Borodija, z widokiem najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych dla miasta miejsc i budynków, a także ukazujące ludzi ówcześnie zamieszkujących Lidzbark Warmiński. Te wybrane obrazy posłużyły do ułożenia tras wycieczek pieszych po mieście i opowieści o ich historii. Kolejnym, równolegle odbywającym się krokiem, jest wykonanie stylizowanych na wybrane zdjęcia i karty sesji z udziałem obecnych mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego. Efekty działań zostaną zaprezentowane na finałowej wystawie.
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z programu mikrodotacji – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - „Warmia Mazury lokalnie”, kierowany do mieszkańców regionu realizujących inicjatywy oddolne służące działaniom na rzecz dobra wspólnego. Realizatorki połączyła kreatywność, ciekawość poznawcza, umiejętności i wspólne spostrzeżenia, ale również potrzeba samorealizacji i włączenia się w kształtowanie przestrzeni publicznej jako miejsca do zdobywania wiedzy i do wspólnej integracji społecznej.
Projekt „Dwa Oblicza” znajduje się już na półmetku i spotkał się z żywym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Terminy wycieczek zostały zarezerwowane w ciągu kilku dni od ukazania się harmonogramu i uroczystej inauguracji, a lista chętnych jest znacznie większa, niż ilość przewidzianych wycieczek. Stylizowane sesje z kolei są doskonałą możliwością do wspólnej zabawy, alternatywnego sposobu spędzenia wolnego czasu, a jednocześnie wielką satysfakcją podczas oglądania jej efektów. Przez chwilę każdy z wolontariuszy czuje się wyjątkowo odbywając fotograficzna podróż w czasie.
W ramach projektu czeka nas jeszcze niezwykle interesujące spotkanie z Panem Eugeniuszem Borodijem, który użyczył do realizacji stare fotografie i karty pocztowe. Opowie on o długoletniej przygodzie z kolekcjonerstwem, zainteresowaniach historią i swoim związku z miastem Lidzbark Warmiński. Drugim ważnym wydarzeniem, wieńczącym całość będzie wystawa finałowa przewidziana na 30 listopada w salach Hotelu Krasicki mieszczącego się w pomieszczeniach historycznego kompleksu zamkowego, w którym niegdyś rezydowali warmińscy biskupi.
Wszystkich zainteresowanych, przyjaciół, wolontariuszy i mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego serdecznie zapraszamy na uroczystą wystawę spinającą klamrą projekt „Dwa Oblicza – od przeszłości do teraźniejszości – w s łowie i obrazie”. Wystawa ta niekoniecznie będzie jednak naszym ostatnim słowem. W związku z dużym zainteresowaniem spoglądamy już w przyszłość myśląc o kolejnych realizacjach...
I.Treutle