Kulturalnik #8

Tym razem kulturalnik zdominuje muzyka. Zacznijmy od tego, że jeszcze dziś o 19:00 w sali koncertowej olsztyńskiej Filharmonii wystąpi Agnieszka Ufniarz. Wieczór muzyczny z cyklu „Mistrzowskie Recitale Fortepianowe” z pewnością skusi niejednego. W wykonaniu czarodziejki klawiatury – jak niektórzy krytycy zwykli nazywać Agnieszkę Ufniarz – będziemy mogli usłyszeć między innymi Balladę g-moll op.23 Chopina czy Rapsodię węgierską cis-moll nr 12 Franciszka Liszta.

Urszula Witkowska

kniaz igorJeśli chodzi o ceny biletów, to na taką przyjemność w Olsztynie trzeba będzie wydać 40 zł (chyba, że ktoś posiada Kartę Melomana – wtedy tylko 20 zł). Jutro zaś (01.03) o 17:55, również w Filharmonii Sobota z The Metropolitan Opera HD Live. Tym razem w repertuarze Kniaź Igor Aleksandera Borodin’a. Akcja toczy się w XII wieku w Putywlu na Rusi oraz w obozie koczowniczych plemion Połowców. W kwestii biletów podobnie – sektor I 50zł, sektor II 35zł.

Nie każdemu jednak Filharmonia po drodze. Niektórzy będą woleli zapewne odwiedzić Nowy Andergrant w niedzielny (02.03.2014) wieczór, gdzie o 20:00 zagra Łąki Łan.

Jeśli wolicie leniwe weekendowe poranki ze szczyptą teatru, to może warto odwiedzić Olsztyński Teatr Lalek? Co prawda na „Bajkę o szczęściu“ w sobotę biletów już nie dostaniecie, ale na spektakl niedzielny jeszcze można je dostać. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci młodszych (od 4 lat) ale czy czasem każdy z nas nie marzy o tym, by stać się znów dziećmi?

W ubogiej chatce żył sobie Staruszek z trojgiem przyjaciół - Kogutem, Świnką i Myszką. Poza nimi nie miał na świecie nikogo. Pewnego dnia do chatki zapukał wędrowny Handlarz. Najpierw kupił od gospodarza Myszkę za wymarzoną fajkę, potem Koguta za nożyk, w końcu Świnkę za świecący zegarek. Z każdą transakcją Staruszek stawał się coraz bardziej markotny. Stracił ochotę by żyć dalej. Poprosił więc Śmierć , by go ze sobą zabrała. Ona miała dla niego jednak zupełnie inny plan...

Przenosząc się nieco w świat pełen barw i faktur… Jeszcze do 3.03 w Galerii Sąsiedzi (MOK, Spichlerz) można oglądać wystawę Tadeusza Czaplińskiego: malarstwo i rzeźba. Artysta rzeźbi w drewnie, maluje zaś pastelami, akwarelami oraz farbami olejnymi. Wstęp na wystawę wolny, a czasu coraz mniej.

Ale… jedno się kończy, a drugie zaczyna – również 3.03 o godz. 17:00 w Starym Ratuszu nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej „Skansen w Olsztynku“. Będzie to wystawa poplenerowa, a na nią serdecznie zaprasza Stowarzyszenie BLUR.

Od dziś (28.02) zaś w haloGalerii (MOK, Kamienica Naujacka) można zobaczyć wystawę malarstwa Elżbiety Bonieckiej-Milowicz. Artystka projektuje wnętrza, maluje i rysuje, miesza w swojej twórczości różne techniki, stosuje farbę olejną, laserunek, akwarelę, suchy pastel i ołówek.

Foto ze strony Filharmonii