Kulturalnik #20

Zacznijmy od tego, że przed olsztyńskim Ratuszem od 3.09 stoi zwracająca uwagę instalacja. Nie jest to współczesne dzieło sztuki ani też wystawa artystyczna. To Kultura na widoku. Konstrukcja w postaci regałów, na których znajduje się ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych do pobrania! Przedsięwzięcie w ramach ogólnopolskiego projektu Legalnej Kultury, którego celem jest promocja korzystania z legalnych źródeł zawitało do Olsztyna i zabawi u nas do 24 września. Co też ukrywa się na regałach? Znajdziecie tam cyfrowe wersje filmów, utworów muzycznych, książek i gier dla wszystkich pokoleń. Połowa utworów i treści, umieszczonych na instalacji jest dostępna za darmo, a pozostałe w bardzo przystępnych cenach. Jak z tego korzystać? Po pierwsze, wszystkie treści i utwory, które umieszczono na regałach można znaleźć również na stronie www.kulturanawidoku.pl

Urszula Witkowska

na widokuAby zaś ściągnąć je z instalacji wystarczy tylko połączyć się z udostępnioną za darmo przy regałach siecią Wi-Fi i pobrać wybrany utwór za pomocą linków URL gotowych do wpisania w przeglądarkę lub kodów QR. Obie wersje dostępu prowadzą do karty produktu zawierającej szczegółowe informacje o utworze, a stamtąd już bezpośrednia droga do źródła utworu lub dokumentu i pobrania go.

Od 3.09 znów ruszyła Planeta 11 – multimedialna filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Możecie wypożyczać książki, audiobooki, filmy, cała bogata oferta biblioteki czeka!

A wczoraj w Galerii BWA otwarte zostały dwie wystawy. Do 19.10 będzie można obejrzeć twórczość nieformalnej grupy PENDZLE. Nieformalnej, ponieważ nie towarzyszy jej nadrzędny program, manifesty, ani deklaracje kolektywnego działania, dążącego do forsowania określonej tendencji czy rodzaju ekspresji w sztuce. Każdy z założycieli i członków grupy, wypracował indywidualny język wypowiedzi, bardzo charakterystyczny dla danego malarza. Więcej znajdziecie TU.

Druga wystawa, która również jest dostępna dla bywalców BWA od 4.09 to „Przecież zupełnie nie wiem co będzie" Justyny Scheuring. Tę możecie oglądać do 5.10 w sali kameralnej. Więcej o wystawie TU.

Oczywiście nie może zabraknąć informacji o weekendowym Olsztyn Green Festival – 6 i 7.09 opanuje plaże miejską muzyka i atrakcje dla każdej grupy wiekowej. W sobotę – Riffertone, KaCeZet, Łąki Łan, Artur Rojek i na koniec Hey, a w niedzielę – Teatr Muzyczny Roma „Ale musicale!”, Kraków Street Band, Kuba Badach, Ania Rusowicz, Południce, a festiwal zakończy Kayah.Więcej informacji i szczegółowy program znajdziecie TU. Uwaga, impreza biletowana!

A w niedzielę, poza atrakcjami związanymi z festiwalem, można odwiedzić Park Centralny i spędzić popołudnie (13:00 a 15:00) na Narodowym Czytaniu Trylogii Henryka Sienkiewicza.