Kulturalnik #10

Dziś piękny, słoneczny, ciepły Pierwszy Dzień Wiosny! Jeśli pogoda się utrzyma, to największą atrakcja Olsztyna w ten weekend powinny być okolice jezior, parki, las miejski lub spacery urokliwymi uliczkami. Ale... bo zawsze jakieś ale jest! Jeśli macie ochotę wybrać się na ciekawy odczyt, to serdecznie polecam XXX Salon Mendelsohna.

Urszula Witkowska

IMG_5140Tym razem pod hasłem Geniusz i wyobraźnia – Albert Einstein kryć się będzie spora porcja wiedzy na temat życia i twórczości tego wybitnego fizyka, laureata Nagrody Nobla, przyjaciela Ericha Mendelsohna. Także dziś, 17:00, Olsztyńskie Planetarium. W programie wykład prof. Marka Demiańskiego (Uniwersytet Warszawski) i Minirecital wiolonczelowy Patrycji Skowrońskiej (Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Olsztynie, nauczyciel: Krzysztof Koziatek). Wstęp wolny, a sądzę, że warto.

W sobotę zaś, dobrze być czujnym. Bystry tłum może Was zaskoczyć... Tak się składa, że od środy grupa wyjątkowo twórczych osób pracuje podczas warsztatów performatywnych galerii Ulubione Studio przy ul. Partyzantów, by w sobotę właśnie nas zaskoczyć. Uczestnicy przyjrzą się mechanizmom powstawania grup, stronnictw, kolektywów, przynależności i opozycji. Sprawdzić je w akcji i uruchomić w przestrzeni publicznej. Spróbować uchwycić ich efemeryczność i wybuchową energię. Więcej informacji znajdziecie TU.

A w niedzielę obchodzić możecie razem z Olsztyńskim Planetarium Międzynarodowy Dzień Planetariów. Od 17:00 będzie można uczestniczyć w pokazie możliwości cyfrowych sprzętu. Zdaje się, że sporo ów sprzęt może, gdyż pokaz nosi tytuł "Od atomu do nieskończoności". Później muzyka pod gwiazdami w wykonaniu Macieja „VANDERSONA” Wierzchowskiego. Cena biletu to tylko 3zł. Przypominam, że można rezerwować miejsca za pośrednictwem strony planetarium.

Nim jednak te atrakcje, w Planetarium również Radio Zet Gold będzie witało wiosnę! Wśród atrakcji pojawi się stanowisko Miejskiej Biblioteki Publicznej, która przygotowała specjalnie dla najmłodszych i tych nieco starszych literacki kącik pełen niespodzianek. Głośne czytanie, tworzone z dziećmi Czytusiowe opowieści o wiośnie, radosne kolorowanki - to tylko niektóre atrakcje. Razem z bibliotekarzami przyjedzie Czytuś - sympatyczna maskotka akcji Olsztyn czyta. Będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie do galerii Czytusiowych przyjaciół, a w konkursach wygrać między innymi przypinki z jego podobizną.

Dla tych zaś, którym gwiazd i książek będzie za mało, mam jeszcze jedną propozycję. O 20:00 w Amnezji odbędzie się drugie i ostatnie czytanie „Szyca” Hanocha Levina w wykonaniu studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka. Więcej TU. Krzywe zwierciadło pozwala nam zobaczyć samych siebie w sytuacjach nierzadko komediowych, lecz mających drugie, smutne dno. Tak czytamy w informacji o wydarzeniu na Facebooku. I wierzcie mi, to zdecydowanie trafny opis.Wstęp wolny, a organizatorzy zapowiadają niespodziankę...