Kulturalnie #6

Sputnik nad Olsztynem – tym razem nie w Awangardzie a w CEiKu (Parkowa 1) rozpoczął się w zasadzie wczoraj. A kto teraz jest przed komputerem, a nie na seansie, dziś też raczej się nie wyrobi, bo seanse sputnikowe rozpoczynają się o 19:00. I chociaż jutro i pojutrze akurat nie ma w planach filmów, to Sputnik będzie dziś otwierał Kulturalni. Dlaczego?

Urszula Witkowska

afisz B1 5 października 2013 fotA to dlatego, że kino rosyjskie często bywa warte poznania, a tak się składa, że w Olsztynie miewamy zupełnie zacne okazje, by się z rosyjskim kinem zaprzyjaźnić. I tak – od 6.02 rozpoczęły się projekcie. Kto nie zdążył do Awangardy kilka tygodni temu, ten ma szansę nadrobić. Bilety po 10zł za dwa filmy, więc nie najgorzej, żeby nie powiedzieć, że zupełnie dobrze. Kolejne seanse odbędą się 13-14.02, 20-21.02, 27-28.02.

Dobrze, a teraz już przejdźmy do tego, co jutro i pojutrze. W sobotę możecie (a ja bardzo bym chciała, ale nie mogę tam być) odwiedzić filharmonię. 8 lutego o 18:55 w sali koncertowej odbędzie się transmisja z The Metropolitan Opera HD Live widowiska „Rusałka": (Antonin Dvorak)

A skoro już przy The Metropolitan Opera jesteśmy, to przytoczę bardzo ciekawy fragmencik ze strony filharmonii, bo ujął mnie ów szczegół:

Do dziś budzi rozbawienie fakt, że The Metropolitan Opera powstała nie z artystycznej potrzeby, a z urażonych ambicji. Otóż żona pewnego nowojorskiego milionera, gdy nie zdobyła miejsca w loży w działającej wtedy w Nowym Jorku operze, nakazała swojemu małżonkowi wybudowanie nowego teatru, aby mogła godnie prezentować się w loży honorowej. Wynajęty architekt, nie bardzo wiedząc, co właściwie projektuje, skupił się na ociekającej złotem widowni, zupełnie lekceważąc potrzeby sceny. Podczas spektakli dekoracje składować więc trzeba było bezpośrednio na ulicy, a chór, nie mając własnej sali prób, ćwiczył w toalecie...

Ceny biletów też nie są powalając, przynajmniej w sektorze II (35zł).

„Pieśń do księżyca“ tytułowej Rusałki na pewno Was poruszy!

W Jaraczu na scenie Margines jutro i pojutrze Wróg ludu (18:00) oraz Klaun (19:30) A w Teatrze Lalek w sobotę o 17:00 „Balladyna“ a w niedzielę „Szałaputki“ o 11:00 i 12:40.

W niedzielę również, o 12:00 nastąpi otwarcie ekspozycji nabytków w Muzeum Warmii i Mazur. Więcej na ten temat przeczytacie TU.

I jeszcze na koniec pozwólcie, że jednak na chwilkę wybiegnę w przyszłość. 12 lutego (środa) o 18:00 w Kamienicy Naujacka odbędzie się prelekcja historyka sztuki – Joanny Piotrowskiej – z cyklu Swego nie znacie. Prelekcja będzie nosić tytuł: „Siedziby olsztyńskich szpitali – od pobożnych fundacji do wymogów nowoczesności”.