Kryminalny Olsztyn – antologia za darmo

Światło dnia ujrzała niecodzienna antologia. Antologia opowiadań kryminalnych napisana przez mieszkańców Olsztyna podczas trwania literackiej gry miejskiej. Owa gra była jednym z głównych punktów jesiennej odsłony akcji propagującej czytelnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej. 18 listopada miała miejsce inauguracja gry, podczas której w olsztyńskich pubach i kawiarniach zostali „ukryci“ pisarze: Tomasz Białkowski, Paweł Jaszczuk oraz Mariusz Sieniewicz.

Urszula Witkowska

DSC_0232Czekali tam na uczestników gry, by wspierać ich radami i odpowiadać na ich pytania. Niektórzy mogli nawet zostać obdarowani, bo nie tylko pisarze mieli do rozdania kilka książek, ale też na mecie gry (Filia nr 1 MBP) czekało sporo książek, z których gracze mogli wybrać coś dla siebie.

Literacka Gra Miejska polegała na stworzeniu historii w oparciu o zamieszczone na karcie gry fragmenty. Ale to nie wszystko! Trzeba było jeszcze odwiedzić wszystkie punkty gry. Co prawda w dowolnej kolejności i w wybranym przez siebie czasie (ale do 16 XII, czyli do dnia zakończenia gry), ale obowiązkowo trzeba było zaliczyć wszystkie miejsca i w każdym wylosować słowo.

Kart z Planety 11, czyli miejsca startowego, odebrano około pięćdziesięciu, jednak na metę dotarło jedynie szesnastu graczy. To i tak świetny wynik, zważywszy na stopień trudności gry. Stworzenie opowiadania przy narzuconych elementach nie należy do zadań prostych. W ogóle stworzenie opowiadania nie należy do takich zadań! Jednak uczestnicy świetnie z tym sobie poradzili.

27 lutego w Planecie 11 spotkali się przy pączkach i faworkach autorzy opowiadań zebranych w „Kryminalnym Olsztynie“. Czemu w takiej formule? Ano dlatego że „Kryminalny Olsztyn“ to e-book, a przecież czytając e-booka trudno pobrudzić kartki brudnymi palcami…

Antologia z czternastoma opowiadaniami okraszonymi zdjęciami z inauguracji jest do pobrania za darmo ze strony www.mbp.olsztyn.pl A niedługo pojawi się na wielu innych stronach, również na stronie Wydawnictwa Oficynka, które od początku wspierało przedsięwzięcie. Tam oraz na portalu zbrodniawbibliotece.pl „Kryminalny Olsztyn“ będzie można pobrać na swój komputer.

PDF jest darmowy i jeśli komuś z czytelników spodoba się na tyle, by go udostępnić, może śmiało zamieścić plik na swoim blogu czy na stronie www. Zapraszamy również do obejrzenia foto-relacji z wczorajszego spotkania.

DSC_0212 DSC_0219 DSC_0231 DSC_0286 DSC_0285 DSC_0292 DSC_0305 DSC_0256 DSC_0263