Kresowiacy na Warmii i Mazurach

Już w najbliższy wtorek, tj. 18.02.2014, zapraszamy do Parku Etnograficznego w Olsztynku na otwarcie wystawy "Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach”.

Plakat_KresowiacyNa wystawie będzie można zobaczyć zbiór pamiątek osobistych, fotografii, dokumentów urzędowych, przedmiotów codziennego użytku, listów czy wspomnień, które pozwolą opowiedzieć historię naszych rodaków ze Wschodu, którzy obecnie zamieszkują tereny Warmii i Mazur, a także zaświadczą o pamięci przechowanej przez ich potomków, przyjaciół i sąsiadów.

Wystawę pokazuje Muzeum Warmii i Mazur, dostępna była do niedawna w pomieszczeniach olsztyńskiego zamku. Wystawa była zwieńczeniem projektu, w którym Muzeum Warmii i Mazur postanowiło zintensyfikować gromadzenie świadectw i pamiątek związanych z ludnością polską, która po 1945 roku przesiedlona została na Warmię i Mazury z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. W ramach projektu powstała w Muzeum nowoczesna pracownia digitalizacyjna, dzięki której zarchiwizowano, w postaci cyfrowej, tysiące dokumentów, zdjęć i przeróżnych pamiątek.

Wystawa poprzez pryzmat jednostkowych losów osób biorących udział w projekcie, ukazuje problem przesiedlenia Polaków ze wschodu oraz ich wrastanie w Warmię i Mazury. Zapraszamy!