Koncert kolęd 15 i 17 grudnia 2017

Tradycyjnie, w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia Filharmonia organizuje dla Państwa koncerty kolęd i pastorałek w najlepszych wykonaniach. W dniach 15 i 17 grudnia 2017r. na estradzie Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii wystąpią dwa znakomite olsztyńskie chóry z ich charyzmatycznymi dyrygentami na czele.

W koncertach pt. „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki” zaśpiewają: Zespół „ProForma” – kierowana przez Marcina Wawruka oraz Chór „Bel Canto” Jana Połowianiuka.

Tak o repertuarze grudniowego koncertu w wykonaniu „ProFormy” powiedział Marcin Wawruk:

„Od początku istnienia zespołu „ProForma” w naszym repertuarze stałe miejsce zajmują kolędy i pastorałki. Co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia eksplorujemy kierunki wytyczone przed laty przez klasyków wokalistyki wielogłosowej: Singers Unlimited, King’s Singers, The New York Voices, czy Novi Singers. Pisząc własne opracowania polskich melodii bożonarodzeniowych, z samolubną przyjemnością obserwujemy jak zachowują się one w nowożytnym środowisku stylistycznym: muzyki latynoamerykańskiej, gospel, fusion, czy jazzu, z ich swoistą rytmiką, pulsacją i harmonią. Powstają dzięki temu oryginalne połączenia międzygatunkowe, w których tradycyjne melodie opisane językiem współczesnej kultury popularnej nabierają cech uniwersalnych, zrozumiałych dla przeciętnego mieszkańca „globalnej wioski”, nie tracąc przy tym swej regionalnej odrębności typowej dla muzyki polskiej.

Prócz tego z chęcią sięgamy także po utwory o tematyce zimowej z teki polskich mistrzów: Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory oraz Czesława Niemena, które zasługują na przypomnienie w każdym sezonie grzewczym, choćby po to by pamiętać ile radości można czerpać z prawdziwego śniegu i mrozu, gdyby tylko zechciały nas zaszczycić swą obecnością…”

Gdy dodamy do powyższych stwierdzeń wybrane pozycje z repertuaru Chóru „Bel Canto” Jana Połowianiuka takie jak: Hej w Dzień Narodzenia, Zdrow bądź Krolu Anjelski, Hola, hola pasterze, Anioł pasterzom mówił, Przybieżeli do Betlejem, Mędrcy świata, Pójdźmy wszyscy do stajenki, W Dzień Bożego narodzenia, Jezusek czuwa, Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi, Noc na syćkie świata strony, to koncert pt. „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki” będzie z pewnością najsympatyczniejszym wydarzeniem muzycznym grudnia.

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
ul. Bartosza Głowackiego 1
10-447 Olsztyn
www.filharmonia.olsztyn.pl