W Lidzbarku Warmińskim, którego historia ściśle wpleciona jest w losy wojen napoleońskich, odsłonięto tablicę, która jest obecnie jedynym śladem upamiętniającym tą epokę w historii miasta. Oddolna inicjatywa Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego pokazuje, jak bogata i ciekawa jest historia tych czasów, a przy okazji przybliża również postać jednego z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej, jakim był niewątpliwie Honoré de Balzac.
Tablica pamiątkowa przypomina zarówno pułkownika Chaberta {postać z powieści Balzaca), samego pisarza, ale również stojący niegdyś w tym miejscu jeden z czterech lidzbarskich szpitali. Pierwszy z bohaterów to postać fikcyjna z powieści pod tym samym tytułem, aczkolwiek jak stwierdza pan Sławomir Skowronek - dowódca pułku rekonstruktorów i historyk, nie jest wykluczone, że istniała. W powieści zostaje ranny pod Pruską Iławką i właściwie zostaje uznany za zmarłego. Ma spocząć w masowym grobie, gdyby nie to, że ktoś zauważa tlące się w nim jeszcze życie. I tak zrządzeniem losu trafia właśnie do Heilsberga czyli dzisiejszego Lidzbarka Warmińskiego i istniejącego tam w owym czasie szpitala, który spłonął w pożarze całej pierzei w roku 1830, a w którym naprawdę leczyło się wielu uczestników wojny, w tym również oficerów.
Uroczyste odsłonięcie tablicy poprzedziła opowieść Sławomira Skowronka, na wszystkich czekał też w kociołku gorący grzaniec, chleb ze smalcem i ogórki. Każdy otrzymał również pamiątkową przypinkę.
To pierwsza taka tablica, mają jej wkrótce towarzyszyć kolejne. To już czas najwyższy, aby w mieście, które upamiętnione jest na paryskim Łuku Triumfalnym znalazło się coś, co wspomni epokę napoleońską i jedną z największych bitew kampanii.
Tablica została odsłonięta z inicjatywy Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego dzięki środkom programu mikrodotacji "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie" dofinansowanego przez MPiPS w ramach FIO
I.Treutle