Nim zadebiutował jako autor horrorów, pisał poradniki seksuologiczne. Tak – mowa o Grahamie Mastertonie. Autor słynnej na cały świat powieści „Manitou“ (1976) poza horrorami piszę również thrillery, powieści historyczne, nowele o klęskach żywiołowych, opowieści dla dzieci, opowiadania i sagi historyczne. Dość rozległe obszary literackie, nie sądzicie? Niezależnie od tego, czy znacie jego twórczość czy nie, sądzę, że – kolokwialnie pisząc – nazwisko się Wam obiło o uszy. Jeśli chodzi o miłośników jego prozy, pozostaje mi jedynie obwieścić wszem i wobec – TAK! Graham Masterton odwiedzi Polskę. Ale, ale… że Polskę to jeszcze nic! Odwiedzi Olsztyn! I to, kochani, nie w bliżej nieokreślonym czasie ale już 14 kwietnia 2014 r.
Innymi słowy – nie może Was zabraknąć tego dnia na spotkaniu w Kawiarni Literackiej KLiF (pl. Jana Pawła II 2/3, budynek Centrum Książki, II piętro).
A jeśli macie, póki co, mgliste pojęcie o prozie tego autora, to nic straconego. Może podczas takiego spotkania okażę się, że to początek Waszej przygody z twórczością pisarza z Edynburga?
Jeśli więc Wasza przygoda z prozą tego pisarza dopiero sie rozpoczyna, to poniżej znajdziecie kilka informacji, które być może pomogą wybrać tę pierwszą książkę Grahama Mastertona.
I tak na przykład – jeśli urzekła Was opowieść Oscara Wilde’a „Portret Doriana Greya“, to powinniście zwrócić uwagę na „Wizerunek zła“. „Wizerunek zła“ to porażająca wręcz historia losów rodziny Grayów z Connecticut. Ciekawa zbieżność nazwisk, prawda? Buzujące emocje, wątek erotyczny i intryga miłosna a całość okraszona klimatycznym posmakiem horroru.
A może chcielibyście zacząć od debiutu tego pisarza jeśli chodzi o horror? Mam tu na myśli wyżej wspomnianą powieść „Manitou“. To historia odradzającego się we współczesnym Nowym Jorku indiańskiego szamana, Szamana, który chce się zemścić... Ta powieść przebojem wdarła się do czytelniczego świata i opanował go. I wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem! Po dwóch latach od swojej premiery została zekranizowana, a film, tak jak książka, odniósł ogromny sukces.
Dla ciekawych tekstów Mastertona ze sfery seksuologicznej… „Magia seksu czyli co zrobić, by twój mężczyzna był wspaniały w łóżku“ brzmi nieźle… Dodam, że jeśli chodzi o te klimaty, to Masterton jest stałym współpracownikiem na przykład „Cosmopolitan“ oraz „Men’s Health“. A pisaniem poradników z tego zakresu zajmował się jeszcze nim stał się sławnym autorem horrowów.
Jeszcze tylko garść tytułów tych bardziej znanych i często polecanych powieści: Wojownicy nocy, Zła przepowiednia, Bazyliszek, Kostnica, Zwierciadło piekieł. Może któraś z nich będzie dla Was tą pierwszą…
I na koniec, ciekawostka rodzinna… czy wiedzieliście, że dziadek Mastertona - Thomas Thorne Baker – nie tylko wynalazł DayGlo, ale też jako pierwszy przekazał zdjęcia przez radioodbiornik?
Przypominam więc – OLSZTYN, 14.04.2014r., Centrum Książki (pl. Jana Pawła II 2/3), II piętro – Spotkanie z Grahamem Mastertonem! Wstęp wolny!
Szczegóły na www.ksiaznica.pl