Gdzie na Majówkę – subiektywnie zdaniem przewodnika

Wreszcie nadchodzi, wielkimi krokami długo oczekiwany weekend majowy. Oprócz soczystej karkówki z grilla i pełnego relaksu warto zajrzeć tu i ówdzie w regionie, by przeżyć coś ciekawego, dostarczyć sobie i rodzinie emocji i niezapomnianych chwil. Oto kilka wybranych propozycji.

Fot. M. Kilmek1 maja zaglądamy na Lotnisko Wilamowo (k. Kętrzyna), bo tam, jak co roku Wojskowa Majówka! Jesteśmy przekonani, że nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, nie tylko tych z militarną pasją. Obejrzycie m.in. pokaz sprzętu wojskowego wystawionego przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną oraz Warmińsko – Mazurski Oddział Straży Granicznej, pokazy walki wręcz, konkurencje strzeleckie.

Również 1 maja Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza na wielki kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, czyli coś dla etnografów i regionalistów, ale też tych z usposobieniem artystycznym. Założeniem wydarzenia jest ukazanie różnorodności w zakresie tworzenia obiektów sztuki i rzemiosła przez współczesnych artystów nieprofesjonalnych zamieszkujących Warmię, Mazury, Powiśle oraz inne regiony kraju, a także wskrzeszenie kupieckiej atmosfery we współczesnych realiach. Na kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła nie zabraknie wyrobów z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa, malarstwa, a także kulinariów i produktów spożywczych. Zapraszamy 1 maja w godz. 10:00-17:00.

Na zakończenie dnia, wieczorem 1 maja w olsztyńskiej Aquasferze nietypowy pokaz, który warto obejrzeć! O godzinie 19:30 obejrzymy pokaz tańca na wodzie, w organizację którego zaangażowały się czołowe zespoły taneczne. Ruchome dno, magiczna oprawa świetlna, taniec, i gracja, a wszystko dla was i zupełnie bezpłatnie.

2 maja Węgorzewo serdecznie zaprasza do udziału w imprezie plenerowej o nazwie:„Mazurskie spotkania z wodą, rybą i tradycją”, czyli po prostu esencja Mazur. Podczas imprezy będzie między innymi można wziąć udział w: konkursach kulinarnych „Grillowanie ryby z mazurskich jezior”, „Trzy zadania Złotej Rybki” oraz wielu atrakcjach dla dzieci i osób towarzyszących. Ponadto będzie można posłuchać i obejrzeć występy dziecięcych zespołów z obszaru działania Stowarzyszenia LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie” oraz obejrzeć twórczość ludową.

Przez cały weekend majowy zaprasza nas Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W ramach Międzynarodowych Zawodów Historycznego Łucznictwa Konnego i Tradycyjnego przez kilka dni zobaczymy różne konkurencje, pokazy i warsztaty, w których również będziemy mogli wiele się nauczyć i sami sprawdzić swoje umiejętności. Będziemy świadkami turniejów, ostrej rywalizacji oraz pokazów kaskaderskich. A wszystko w międzynarodowej obsadzie i historycznych plenerach dla miłośników historii i mocnych wrażeń.

2 maja spotykamy się przy Kanał Łuczańskim w okolicy zabytkowego mostu obrotowego (przy ul. Nadbrzeżnej i Hotelu St. Bruno) w Giżycku. Na rozpoczęcie sezonu, propozycja dla tych, co lubią być na wodzie i już nie mogą doczekać się pierwszego wiatru w żaglach. Koronacją imprezy będzie uroczyste otwarcie mostu obrotowego, parada jednostek pływających na Kanale Łuczańskim oraz konkurs na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę.

Na pierwsze dni majowe zapraszają Mątki pod Olsztynem, a tam - Doroczny Cowboy Action Shooting, czyli rywalizacja strzelecka w duchu amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Zawodnicy amatorzy konkurują ze sobą, strzelając z broni używanej niegdyś na Dzikim Zachodzie. Strzelec musi wykazać się nie tylko umiejętnościami celnego strzelania, ale też szybkością, zręcznością, pomysłowością i sprawnością fizyczną - zupełnie jak bohaterowie amerykańskich westernów. Wszyscy oczywiście występują w stylowych XIX-wiecznych westernowych strojach.

3 maja, Rydzewo położone w gminie Miłki zaprasza na imprezę pod wielce tajemniczą nazwą „Przegląd Twórczości Swojskiej”, a na niej m.in. Mistrzostwa Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia – musicie tam być! Planowane jest też bicie rekordu w tej konkurencji!

3 maja można również, razem z Mazurskim Automobilklubem wziąć udział w akcji Razem z Hołkiem budzimy Łukasza –EDYCJA III!” na torze w Mikołajkach. Jednym z głównych punktów imprezy będą zawody w formule Rally sprintu, podczas których kierowcy zmierzą się z 2,5 – kilometrową próbą sportową na bardzo wymagającym torze, znanym z eliminacji RSME – Rajdu Polski. Głównym jednak celem, oprócz dobrej zabawy jest pomoc, której odbiorcą będzie Łukasz Nowakowski – przebywający w śpiączce po ciężkim wypadku samochodowym. Każdy uczestnik „Motomajówki 2014” będzie miał niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w licytacji i spełnienia swojego marzenia – przejażdżki rajdówką z Mistrzem czyli Krzysztofem Hołowczycem, który chętnie wesprze akcję po raz kolejny.

4 maja KOŁODROM zaprasza na pierwszą wycieczkę rowerową pt. Mosty Olsztyna" w ramach Olsztyn Aktywnie! To propozycja, której chyba nie trzeba szczególnie reklamować, bo projekt „Olsztyn Aktywnie” cieszy się wielkim powodzenie. Wyruszamy w niedzielę o godz. 10:00 spod olsztyńskiego Ratusza. Proponowana trasa rowerowa jest łatwa i przyjemna, a tempo jazdy rekreacyjne. W programie: zwiedzanie z przewodnikiem PTTK oraz wspaniały wypoczynek i zabawa z zakończeniem na terenie parku im. Janusza Kusocińskiego. Podczas wycieczki poznamy ciekawe historie na temat olsztyńskich mostów i ich patronów. Metody budowy obiektów mostowych i ciekawostki konstrukcyjne. Dowiemy się co łączy wszystkie pomniki św. Jana Nepomucena na świecie? Udział bezpłatny.

Wybrała Izabela Treutle - licencjonowany przewodnik po Warmii i Mazurach / fot. Mateusz Klimek