FESTIWAL TEATRALNY DEMOLUDY

TEATR IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE zaprasza na XI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY DEMOLUDY- NOWA EUROPA

Dominantą tegorocznej edycji festiwalu jest forma – poszukiwania teatru innego – wizualnego, teatru ciała, teatru bez słowa, teatru formy, którego narzędziem jest m.in. lalka. Podczas tegorocznej edycji pokażemy spektakle, których nie można zobaczyć na co dzień w Teatrze im. Stefana Jaracza. Demoludy otwierają się na nowe formy, nowe propozycje.

Każdy z wybranych spektakli był prezentowany na międzynarodowych festiwalach w całej Europie. Były one nagradzane m.in. nagroda publiczności, co świadczy o tym, że podobają się nie tylko krytykom, ale także, a może przede wszystkim widzom.

 

18 października, godz. 19.oo

PIANA DNI – Klicperovo Divadlo (Czechy), Scena Duża

Cena – 20 zł za jeden bilet.

Konieczna rezerwacja 89 527 39 15  i odbiór biletów do 15 października.

„Piana dni" – to adaptacja znakomitej powieści Borisa Viana, w Polsce wydanej także pod tytułem „Piana złudzeń". Z pewnością część widzów pamięta film „Dziewczyna z Lilią" Michela Gondry, w którym wystąpili ulubieńcy francuskiej publiczności – Romain Duris i Audrey Tautou.

Spektakl jest niezwykłą historią miłosną pokazaną jako surrealistyczna podróż do świata na opak.

Główny bohater to Colin, bogaty młodzieniec, który ma piękne mieszkanie, doskonałego kucharza, lubi wynalazki i jest zakochany w Chloé, którą poślubia. Kobieta po wyjściu za mąż zapada na osobliwą chorobę: w jej płucach rozkwita lilia wodna. Choroba jest niezwykle trudna w leczeniu, a chora musi być ciągle otoczona mnóstwem kwiatów

Oprócz aktorów w spektaklu wystąpi znakomity zespół muzyczny, który okrasi tę szaloną, surrealistyczną zabawę porywającymi jazzowymi rytmami.

Publiczność zobaczy na scenie idealne połączenie – miłości, jazzu i czeskiego humoru.

19 października, godz. 19.oo

PIASKUN - Vilniaus Teatras Lėlė (Litwa), Scena Duża

Cena – 20 zł za jeden bilet.

Konieczna rezerwacja 89 527 39 15  i odbiór biletów do 15 października.

Ten skromny spektakl przez wielu został uznany za najlepsze przedstawienie tegorocznej edycji krakowskiego festiwalu Materia Prima. Takiej metamorfozy aktora w lalkę i symbiozy tych dwojga nigdy dotąd nie miałam okazji zobaczyć.

„Piaskun" to fantasmagoria, w której niezwykłe i piękne obrazy tworzą lalki, maski i aktorzy, a także taniec, muzyka i światło. Spektakl  inspirowany twórczością E.T.A. Hoffmanna, zabiera widzów w podróż przez podświadomość i labirynty wyobraźni.

Bohaterem jest młody człowiek zagubiony między fantazją i rzeczywistością, którego dusza umiera z powodu egoizmu, braku wiary i dręczących go wątpliwości.

Głównym tematem spektaklu jest dwoistość ludzkiego ducha, co jest przedstawione za pomocą malowniczych i niemal magicznych przekształceń aktora i marionetki.

Tak niezwykłe obrazy rzadko mamy okazję podziwiać na scenie. Zaskoczą nas i zachwycą.

Nagroda Złoty Sceniczny Krzyż Litewskiego Ministerstwa Kultury za najlepsze przedstawienie 2014 roku w kategorii teatr lalek i przedmiotów.

Teatr wystawiał swoje spektakle w większości krajów europejskich, w Afryce, Indiach i Stanach Zjednoczonych, z powodzeniem uczestniczył w międzynarodowych festiwalach i otrzymał szereg nagród, w tym kilka Grand Prix.

 

20 października, godz. 19.oo

KRÓLESTWO TWOJE – Forte Company (Węgry), Scena Duża

Cena – 20 zł za jeden bilet.

Konieczna rezerwacja 89 527 39 15  i odbiór biletów do 15 października.

 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu są Węgry i tez dzień będzie w pełni poświęcony temu Krakowi od czytań począwszy, poprzez spektakl, a na spotkaniu skończywszy.

Forte Company gościło już w Olsztynie ze spektaklem „Notatnik", również w reżyserii Csaby Horvatha.

Inspiracją do stworzenia spektaklu „Królestwo Twoje" grupy Forte Company jest twórczość znakomitego węgierskiego pisarza, nowelisty Tara Sándora. Jego kariera i upadek uważane są za jedne z najbardziej tragicznych i kontrowersyjnych wydarzeń węgierskiej sceny literackiej w ostatnich dziesięcioleciach.

„Królestwo Twoje" to spektakl dla tych, którzy cenią w teatrze niezwykłą formę oraz ciekawą i pomysłową choreografię, wykorzystaną do opowiedzenia przejmujących historii. To połączenie tańca, tekstu, muzyki i plastyki. Spektakl idealnie łączy w sobie formę z treścią.

Oryginalny język tego teatru bardzo wyróżnia się na scenach europejskich i jest tym większym „kąskiem" dla miłośników teatru.

 

Kasa Teatru czynna:

Ul. 1 Maja 4 – wtorek- piątek 11-19, sb-nd. 16-19

CH AURA- w godzinach otwarcia Centrum Handlowego.