Coś dla kultury

Działasz w organizacji pozarządowej i nie jest Ci wszystko jedno? Jesteś zainteresowany życiem kulturalnym Olsztyna i pracą nad poprawą jego stanu? Chcesz wiedzieć jak w przyszłości mogą być zlecone zadania organizacjom pozarządowym? Chcesz mieć wpływ na kształt tych zadań? Przyjdź 19.02 – 9:00, sala nr 19, budynek A, przy ul. Knosały 3/5.

Urszula Witkowska

_DSC4275Pierwsze spotkanie w gronie przedstawicieli niektórych organizacji samorządowych z Olsztyna oraz urzędników już się odbyło. Ale kolejne dwa (z planowanych jeszcze czterech) odbędą się 19.02 oraz 27.02 i jeśli tylko jesteś zainteresowany, zainteresowana dołączeniem do grona jego uczestników – napisz na adres razemprofesjonalnie@gmail.com i dołącz do nas.

Czas postawić sobie i miastu te trudne, ryzykowne, ale jakże wazne pytania. Czy Olsztyn jest miejscem przyjaznym kulturze? Czy inwestuje w nią? Czy olsztynianie korzystają z możliwości, jakie daje Urząd Miasta i wykazują się inicjatywą?

Oczywiście, pieniędzy jest zwykle za mało. Ale mało czy za mało, to nie znaczy, że nie ma ich wcale. Jeśli jest więc szansa, by owe fundusze pozyskać i wykorzystać najlepiej jak to możliwe z myślą o wspieraniu inicjatyw kulturalnych w Olsztynie, to czemu nie spróbować? W końcu nie myli się tylko ten, kto nie robi nic.

No tak, ale jednak wisi nad działaczami widmo biurokracji... podania, zgody, prośby, projekty... Gdzie, do kogo, w jakim terminie? Przyznam szczerze, nie jestem za dobra w te klocki. Zwykle pytam mądrzejszych o te sprawy. Za to w działaniu raczej się sprawdzam.

W Olsztynie dzieje się sporo, a mogłoby jeszcze więcej. Działa tu wiele Stowarzyszeń, które wnoszą mnóstwo pozytywnego fermentu twórczego w różne sfery życia. I właśnie do członków takich organizacji pozarządowych dziś piszę przede wszystkim. Odezwijcie się, przyjdźcie i wyraźcie swoją opinię.

W stycznia rozpoczęły się spotkania pod poważnie brzmiącą nazwą "Razem w kierunku profesjonalizacji zadań" (Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego a realizowany na terenie powiatów elbląskiego i olsztyńskiego). Ta długa, mądrze brzmiącą nazwa ma też podtytuł: Model efektywnej kontraktacji usług społecznych. A chodzi mniej więcej o to, żeby nam się wszystkim lepiej współpracowało na rzecz kultury w Olsztynie. Nam, to znaczy tym, którzy chcą coś zrobić, mają jakieś pomysły i potrzebują dofinansowania oraz pracownikom Urzędu Miasta. Byśmy lepiej rozumieli swoje potrzeby i wspólnie zastanowili się nad możliwościami i przeszkodami oraz tym, jak owe przeszkody zlikwidować.

Foto Arek Stankiewicz