Być motylem…

Pod Mrągowem powstaje pierwsza w Polsce motylarnia! O Marcinkowie i „Ogrodach Pokazowych Markiewicz” pisaliśmy już na łamach naszej gazety z zapowiedzią powstania nowego schronienia dla mazurskich motyli. I oto jest, prawie gotowe do przyjęcia nowych lokatorów.

kolorowe-motyle-1Na Mazurach można zobaczyć takie ich gatunki tych barwnych owadów jak: zmrocznik wilczomleczek, miernik seledyniak, strzępek ruczajnik, czewończyk nieparek, dostojka malinowiec, a także te powszechniej znane jak paź królowej czy rusałka admirał. Ingerencja człowieka w kształtowanie środowiska i swego otoczenia coraz bardziej utrudnia im warunki do rozwoju i rozmnażania. Dotyczy to nie tylko motyli, a wszystkich owadów zapylających, które muszą ustępować miejsca wielkoobszarowemu rolnictwu i chemicznym środkom ochrony roślin.

Motylarnia w Ogrodach Markiewicz powstaje wyłącznie z funduszy prywatnych, pozyskanie ich z innych źródeł niestety nie powiodło się, tym bardziej należy podziwiać determinację i konsekwencję założycieli. Będzie to również, oprócz schronienia dla owadów, miejsce edukacyjne, otwarte dla wszystkich zainteresowanych otaczającą nas przyrodą. Będzie można obcować w nim z żywymi motylami, poznawać ich cykl rozwojowy, uczestniczyć w warsztatach plastycznych i obserwować z bliska te kolorowe owady.

Konstrukcja motylarni ma kształt ogromnego ośmiokąta. W tylnej części konstrukcji będą odbywały się warsztaty z najmłodszymi odkrywcami. Front konstrukcji to piękny apartament dla motyli wyposażony w rośliny, których liśćmi karmią się młode gąsienice, jak również miododajne rośliny dla dorosłych osobników. Zamontowane zostaną również specjalne domki z charakterystycznymi, podłużnymi wlotami. Aby zwabić motyle do takiego domku należy pomalować go na kolory, które motyle uwielbiają, a są to - fiolet, róż, purpura, czy fiołkowy. Takie domki latem ochronią motyle przed wiatrem i deszczem, a zimą będą doskonałym schronieniem na hibernację.

Uroczyste otwarcie tej wyjątkowej inwestycji odbędzie się 12.07.2014 podczas dorocznego Święta Róży, na którym zobaczyć można będzie wystawę tych pięknych kwiatów, aranżacje florystyczne, pokazy mody, kiermasz ogrodniczy oraz wysłuchać w ogrodzie koncertu muzyki instrumentalnej. Motywem przewodnim będą oczywiście róże, a ukoronowaniem święta otwarcie jedynej motylarni na Warmii i Mazurach. Serdecznie zapraszamy, a inicjatorom tego ciekawego miejsca i niewątpliwej atrakcji turystycznej w regionie życzymy pomyślności i trzymamy kciuki!

I.Treutle, fot. M.Markiewicz

1 2 6 8 9 92 program ŚR - mniejszy