BookFest czyli święto książki w Olsztynie

Czy wiecie, że 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki? W ubiegłym roku tego właśnie dnia zainaugurowana została akcja propagująca czytelnictwo pod hasłem Olsztyn czyta. Księgarze Książnicy Polskiej oraz bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie postanowili wspólnie działać na rzecz książek! W tym roku z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki Książnica Polska organizuje w Olsztynie niezwykłe wydarzenie - BookFest.

Urszula Witkowska

IMG_0240Przez trzy dni (23-25 kwietnia) w swoich olsztyńskich księgarniach będzie przekonywać, że książki dodają życiu magii! Będzie głośno, słodko, wesoło, a przede wszystkim KSIĄŻKOWO! W godzinach porannych czekać będą atrakcje dla najmłodszych: warsztaty ilustratorskie, literackie, naukowe, komiksowe. Wieczorem zaś będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, spotkaniach autorskich i podróżniczych, wystawach i wernisażach.

Jedną z ciekawych atrakcji BookFest’u będzie Wystawie książek starych i wyjątkowych. Zaintrygowani? Otóż, zacznijmy od tego, że jeśli jesteście miłośnikami książek i macie w swoich biblioteczkach tomiszcza, z których jesteście wyjątkowo dumni, to teraz warto skupić uwagę! Nim odbędzie się wystawa, jest konkurs… A konkurs polega na tym, że do 18 kwietnia należy dostarczyć osobiście lub pocztą do Centrum Książki dwie wyjątkowe pozycje książkowe. Pierwsza książka powinna być taką, która jest najstarsza w Waszej biblioteczce domowej – tu decyduje rok wydania, które zostaną pokazane na wystawie.

Druga to taka, z którą wiąże się jakaś wyjątkowa dla Was historia. Tę z kolei należy przesłać wraz z opowieścią. W obu przypadkach do książek należy dołączyć kartkę A4 z informacjami takimi jak: Imię i Nazwisko właściciela, telefon, rok wydania (jeśli chodzi o książkę najstarszą) oraz krótką historię, dlaczego książka jest taka wyjątkowa dla Was, jak znalazła się w Waszej biblioteczce (jeśli chodzi o książkę drugą).

Wystawę, która zostanie stworzona z nadesłanych książek będzie można oglądać 22–26 kwietnia w Centrum Książki. Spośród wszystkich egzemplarzy zostaną wybrane dwa. Ta najstarsza i ta najbardziej wyjątkowa. Na zwycięzców będą czekać nagrody w postaci bonów książkowych. Adres do wysyłki i dostarczenia książek: Książnica Polska, pl. Jana Pawła II 2/3, Olsztyn 10-959, z dopiskiem „Wystawa książek starych i wyjątkowych”. Po zakończeniu wystawy książki dostarczymy z powrotem do właścicieli.

23 kwietnia zostaną też ogłoszone wyniki konkursu „Moja Własna Książka”. Tego dnia można będzie wziąć udział w wymienialni książek, a w nocy z 25 na 26 kwietnia Centrum Książki będzie otwarte do 3 nad ranem! Im później przyjdzie się na książkowe zakupy, tym większe rabaty będzie można otrzymać, nawet do 45%!

Dodatkową atrakcją będzie Nocny Maraton Filmowy w kinie Awangarda 2. Jeśli między 23 a 25 kwietnia wydacie w Książnicy Polskiej 50zł dostaniecie bilet do kina za darmo. Będzie też można kupić bilety w promocyjnej cenie (5zł).

Również 23 kwietnia Czytuś – sympatyczna maskotka akcji Olsztyn czyta - będzie miał pierwsze urodzinki. Z tej okazji podczas BookFest’u będzie można z pomocą instruktorek uzbrojonych w maszyny do szycia i wykroje uszyć swojego Czytusia!

Szczegółowy program BookFest'u można znaleźć na stronie www.ksiaznica.pl