Zimowy sen roweru

Większość rowerów trafiła już do piwnic lub garaży i czeka na wiosnę. Czy jednak nie zapomniałeś o dorocznym przeglądzie i konserwacji swoich dwóch kółek ? Jeśli tego zaniechałeś, na wiosnę - zamiast wspaniałej, ukochanej maszyny - wyciągniesz z komórki przerdzewiałą kupę złomu. Zatem nim schowasz rower i zapadniesz w zimowy sen cyklisty, przygotuj go do zimy. Jeśli odpowiednio będziesz o niego dbał - odwdzięczy ci wieloletnią służbą. Przegląd i konserwację po sezonie możesz zrobić w punkcie serwisowym, możesz też dokonać tego sam. Ale przed ukryciem roweru na zimę należy, oprócz przeglądu i konserwacji, pamietać o kilku ważnych sprawach:

 

- Jeżeli masz lampki na baterie - koniecznie wyjmij z nich baterie, dzieki temu unikniesz bardzo prawpodobnego zniszczenia ich, gdy po kilku miesiącach wyleje się z nich zawartość.

- Łańcuch na tylnej przerzutce opuść na najmniejszą zębatkę, dzieki temu jej spręćyna znajdzie się w pozycji spoczynkowej, nie będzie pracować przez całą zimę i przedłuży jej żywot.

- Na zimę rower schowaj w suchym i bezpiecznym miejscu. Jeśli rodzina ci na to pozwoli - w swoim pokoju. Możesz np. zamontować haki do podwieszania roweru pod sufit lub na ścianę. To wymaga pewnych wyrzeczeń, ale dzięki temu rower nie zardzewieje w wilgotnej komórce i nikt ci go nie ukradnie. Jeśli jednak przechowujesz go poza mieszkaniem, przynajmniej utrudnij życie potencjalnemu złodziejowi i przypnij rower solidną kłódką do czegoś solidnego - rury, kraty, itp.

 

(c) Krzysztof Nowak (www.e-wanoga.prv.pl)