Zabawki (z) ludźmi – spotkanie autorskie

4 kwietnia 2014 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z Kacprem Kotulakiem oraz Adamem Froniem. Młodzi autorzy zaprezentują swoje debiutanckie opowiadania nagrodzone publikacją w tomie „Toystories”.

wbpNa co dzień studenci geodezji, w wolnych chwilach oddają się literackim pasjom. Najlepiej odnajdują się w fantastyce, dlatego postanowili spróbować swoich sił w konkursie literackim zorganizowanym przez portal ExFabula. Znaleźli się wśród laureatów i dostali szansę na debiut literacki w zbiorku opowiadań pt. „Toystories”. Ich opowiadania wydrukowano obok autorów znanych i cenionych na rynku fantastyki.

W swoich historiach zabierają nas w podróż do czasów dzieciństwa, czyniąc bohaterami opowieści stare zabawki. Chociaż narzucona tematyka utworów może wydawać się błaha, to same historie w najmniejszym stopniu nie zahaczają o zabawę i śmieszność. Świat widziany oczyma pluszaków, lalek i żołnierzyków nie przypomina wcale bajkowej, dającej poczucie bezpieczeństwa krainy, której obraz mamy w głowie, myśląc o zabawkach z naszego dzieciństwa. 0

Wręcz przeciwnie, gdy zaczniemy zastanawiać się nad tym głębiej, w naszej pamięci powracają również mroczne obrazy: rozdarte łepki, urwane ręce, pogubione klocki. Właśnie w takim świecie żyją zapomniane przez ludzi zabawki. Bezradność oraz nieumiejętność pogodzenia się z losem, który obszedł się z nimi bezlitośnie sprawia, że stają się skłonne do snucia intryg, walki o przetrwanie, a także agresji w obronie swoich przekonań oraz bezpieczeństwa, w swym postępowaniu coraz bardziej upodabniając się do tych, których tak nienawidzą.

Prowadzenie: Krzysztof Sawczuk

 4 kwietnia 2014 r.Godzina: 17:00-19:00. Miejsce spotkania: Pokój z widokiem (II piętro), Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 3