Warsztaty wielkanocne u biskupów

Serdecznie zapraszamy w imieniu muzeum zamkowego na warsztaty wielkanocne w Lidzbarku Warmińskim, które będą odbywały się w dniach 8 - 18 kwietnia 2014 r - „Ostara, bogini wiosny odwiedza rezydencję biskupią".

DSC09829Nazwa święta wywodzi się od imienia Ēostre - bogini matki wywodzącej się z mitologii saksońskiej i germańskiej. Miała ona też moc panowania nad światem zmarłych. Ostara jest festiwalem światła. To czas, kiedy bóg poślubia i zapładnia powracającą z zaświatów boginię, owocem ich miłości jest odradzające się na ziemi życie.

Ēostre czy Ostara przedstawiana była jako młoda, piękna kobieta ubrana na biało i z wiankiem na głowie. Legenda głosi, że zimą Ostara znalazła w śniegu rannego ptaka i żeby go uratować zamieniła go w zająca. Jednak zmiana nie była pełna i zając ten nadal składał jaja. Aby podziękować Ostarze za uratowanie życia, malował on te jajka i składał bogini w ofierze. Od tej pory symbolem bogini Ostary był zając. Miał on oznaczać płodność i urodzaj. Innym, tradycyjnym symbolem Ostary jest jajko. Jego kształt oznacza odrodzenie, rozpoczęcie cyklu życia. Zmieszane z białkiem żółtko oznaczało mieszanie się pierwiastków męskiego i żeńskiego. Tradycyjnie zaś jajko jest symbolem rodzącego się życia.

O tym wszystkim, ale i o wielu innych interesujących rzeczach związanych z równonocą wiosenną dowiedzą się uczestnicy warsztatów. Są one skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych. Zapraszamy!

zdjecie__zaj

 

Warsztaty „OSTARA – bogini wiosny odwiedza rezydencje biskupią”

Czas trwania ok. 60 min.

Cena 8 zł od dziecka + 30 zł od grupy

W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób.

Informacje i zapisy:  tel. 89 767 21 1189 767 21 11, Plac Zamkowy 1, 11-100 Lidzbark Warmiński.