„Warmińska saga” Edwarda Cyfusa

Z przyjemnością powiadamiamy, że, zgodnie z zapowiedzią, jest już w sprzedaży książka Edwarda Cyfusa, „Warmińska saga. A życie toczy się dalej…”. W jednym, liczącym 360 stron tomie, zgromadzone zostały trzy, wydane dotąd oddzielnie części, rodzinnych wspomnień autora. To interesująca opowieść o dziejach Warmii i Warmiaków od początku lat trzydziestych XX wieku od dziś.

DSC09659 (800x600)Jak pisze we wstępie Edward Cyfus: Najważniejszą postacią warmińskiej sagi, którą trzymacie teraz w rękach, jest moja Mama – Helena (Lyjnka) Cyfus z domu Porbadnik. Mama była przeciwna pisaniu o jej życiu. Nie uważała się za bohaterkę, a już na pewno nie taką, aby pisać o niej książki. Twierdziła, że dramatyczne przeżycia, które stały się jej udziałem, najpierw w 1945 roku na Warmii, potem w Rosji, a w końcu na południu Polski, niespecjalnie ją wyróżniają spośród innych Warmiaków czy Mazurów. Cierpiały tysiące, wielu straciło życie. A ona przeżyła.

Szczerze mówiąc, uważała też, że porywam się z motyką na słońce, bo przecież żaden ze mnie pisarz. Byłem jednak pewien, że muszę tę książkę napisać. Wiedziałem też, że bez Jej współpracy nie będzie ona prawdziwa. Mama ciągle odmawiała. Wiele godzin zeszło, bym przekonał Ją do zmiany decyzji. W końcu udało się. Przeważył argument, że trzeba tę książkę napisać, by ludzie nie zapomnieli, co Warmiacy musieli przeżyć.

Edward Cyfus, regionalista, gawędziarz, pisarz, działacz kulturalny. Urodził się w 1949 r. w Dorotowie na Warmii, w niemieckiej rodzinie Mazura i Warmiaczki. Dzieciństwo spędził w Barczewie. Był kelnerem, kierowcą, kierownikiem stołówki, konferansjerem, perkusistą. W 1981 r. wyjechał z całą rodziną do Niemiec. Wrócił po jedenastu latach. Pełnił m.in. funkcję kierownika Polsko-Niemieckiego Centrum Młodzieży w Olsztynie. Dzisiaj odpowiada za promocję w gminie Purda. Autor m.in. „Mojej Warmii”, zbioru gawęd „Po naszamu”, współautor „Elementarza gwary warmińskiej”.

10490198_570016026444702_1279077530_n

Autor: CYFUS Edward 
Tytuł: Warmińska saga. a życie toczy się dalej... 
Miejsce wydania: Dąbrówno
Data wydania: 2014
Wydawnictwo: Oficyna RETMAN
Format: 24 cm
Strony: 360
Ilustracje: ilustr.
Mapy: 
Oprawa: opr. oryg. tw.