Świat się zeszmacił… wystawa Cześnika, Hubera i Pruskiego

W sali głównej olsztyńskiego BWA obejrzymy nową wystawę

GT"Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę" trójki artystów: Henryka Cześnika, Jurgena Hubera i Jana Pruskiego, a w sali kameralnej  Renata Zimnicka-Prabucka ze swoimi „Transkrypcjami malarskimi". W czwartek 7 marca 2013 r.  Galeria Sztuki BWA w Olsztynie zaprasza na wernisaż dwóch nowych wystaw.

Na obu ekspozycjach będą prezentowane przede wszystkim prace malarskie. Wiele jest między nimi różnic, łączy je jednak ekspresja,  artystyczna odwaga w stosowaniu kolorów i dobieranych środków, rodzaj swoistego artystycznego buntu i bezkompromisowości.

Cześnik, Huber, Pruski - troje przyjaciół, artystów na wspólnej wystawie w olsztyńskiej galerii BWA. Znają się od lat, spotykają na plenerach artystycznych, wspólnie tworzą (malarstwo, rysunek, obiekty), spierają w niekończących się dysputach o sztuce, naszych czasach. Wśród nich niekwestionowany mistrz Henryk Cześnik, profesor związany z gdańską ASP, Jan Pruski, pomysłodawca przedsięwzięcia, znany artysta olsztyński oraz niepokorny Jurgen Huber z Niemiec. Nie konfrontowali jeszcze swoich działań na wspólnej wystawie, tu zmierzyli się pod wiele mówiącym zdaniem; Świat się  zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę.

Łączy ich podobny rodzaj buntu, bardzo ekspresyjna, mocna forma wypowiedzi. Techniki, jakie stosują, głównie własne, mieszane, często są ważną składową aktu tworzenia. Cześnik maluje, klei m.in. na zużytych szpitalnych prześcieradłach, Huber stosuje ostre kolory, dokleja, barwi skrawki kartonów, papierowe talerzyki. Pruski w swoich pracach - w tym  najnowszym projekcie - jest wśród nich najbardziej „klasyczny”,  czysty w formie, wręcz monochromatyczny, rozbielony, ale też chyba najbardziej przejmujący w wymowie. Piękna w formie, pełna pustki, wywołująca dreszcz, czystość jego najnowszych obrazów to, jak głoszą tytuły, swoisty komentarz do bolączek współczesnego świata, totalitaryzmów XX wieku, bulwersujących wydarzeń aktualnych, tej „złej” strony życia, którą epatują współczesne media.

W pracach całej trójki artystów zauważalne jest zmaganie z materią, tak, by jak najlepiej dopracować powstałą w zamyśle wizję ukazania tematu. Jan Pruski zwykł mówić „nie chcę malować ładnie, chcę opowiadać o tym, co mnie wkurza”. I te słowa można odnieść również to twórczości Henryka Cześnika i Jurgena Hubera. W pracach Cześnika jest duża doza malarskiego gestu, kpiarstwa, żartu, ale mocno podszyta smutkiem, niezgodą na to, że potrafimy tak psuć ten „najpiękniejszy ze światów”. Huber stara się przerysowaną kreską, ostrą plamą barwy mówić o nieustającej dzikości naszych czasów. Szczególne miejsce na wystawie w olsztyńskiej BWA zajmują dwa obiekty prezentowane w specjalnych pomieszczeniach, jeden to „Misteria” Henryka Cześnika, drugi to „Czy nie wstyd Wam…” Jana Pruskiego, te dwie prace, które stanowią swoistą dominantę ekspozycji są też chyba najbardziej celnym komentarzem do idei przyświecającej artystom.

Opr. Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Henryk Cześnik. Urodzony w 1951 r. w Sopocie, studia w PWSSP w Gdańsku, dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Miał ponad sto wystaw indywidualnych na całym świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Dreźnie, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Profesor zwyczajny gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat nagród, m.in.: I nagrody na Biennale Sztuki Gdańskiej (1983/87), Nagrody artystycznej im. C.K. Norwida (1988), Sopockiej Muzy (2006), Nagrody Rektorskiej I Stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne (2008). Odznaczony Krzyżem Św. Stanisława za krzewienie kultury polskiej za granicą, (2008).

Jurgen Huber. Urodzony w 1954 roku w Altenstadt, w Bawarii. Mieszka i pracuje w Regensburgu w Niemczech. Zajmował się różnymi dziedzinami, by od 1987 roku poświęcić się całkowicie sztuce. Uprawia malarstwo, techniki szklane, należał do grupy artystycznej, „Dlaczego ptaki latają”, założył Stowarzyszenie Artystów w Grazu. Odbył pobyty studyjne w Londynie (Anglia), Mediolanie (Włochy), Lubljanie (Słowenia), Nykarleby (Finlandia) oraz Bydgoszczy (Polska). Autor oraz uczestnik ponad 70 wystaw, głównie w krajach Europy.

Jan Pruski. Urodzony w 1957 roku w Malborku. Mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo,  rzeźbę i grafikę. Ma za sobą kilkuletnie pobyty studyjne w Niemczech, był wolnym słuchaczem kursów artystycznych w Berlinie. Od lat dziewięćdziesiątych z powodzeniem prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w pokazach zbiorowych w Niemczech, Francji, Szwecji i w Polsce. W 2005 roku odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2006 roku roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas wernisażu odbędzie się także koncert muzyki elektronicznej  z  wizualizacjami czyli wideo- prezentacja projektu:  "Tędy do szaleństwa" w  wykonaniu Dominiki Hoppe i Tomasza
Seidlera.

Wystawa: Świat się zeszmacił, ja do tego ręki nie przyłożę. Artyści: Henryk Cześnik, Jurgen Huber, Jan Pruski

Wernisaż: 7 marca 2013 r. godz. 18:00. Czas trwania: 8 marca – 7 kwietnia 2013 r.

Sala główna, BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
10-450 Olsztyn