Słowiańska moc na Warmii

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Energa Varmia Musica, który rozpocznie się koncertem inauguracyjnym w nadchodzącą sobotę, 25.07 na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

11709585_978854572167188_8428389955272142044_nTegoroczne hasło festiwalu "Słowiańska moc" ma zwrócić uwagę słuchaczy na dorobek kompozytorów pochodzenia słowiańskiego oraz twórców działających w tym właśnie kręgu kulturowym. Idea ta pozwala stworzyć nieco mniej konwencjonalny program. Brak wielkich, powszechnie znanych i szanowanych nazwisk takich kompozytorów, jak Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi, nie powinien wadzić publiczności, która będzie miała okazję poznać spuściznę twórców przez nieubłagane prawa rynku spychaną w stopniowe zapomnienie i znaną tylko wąskiemu gronu specjalistów. Nadzieją organizatorów jest to, że koncepcja tegorocznego festiwalu przypadnie słuchaczom oraz samym muzykom do gustu, dla wielu stanowiąc źródło inspiracji oraz powód do dumy lub może pogłębionej refleksji dotyczącej wpływu Słowian na dziedzictwo kultury europejskiej.

Koncert inauguracyjny rozpocznie się w sobotę,25 lipca o godzinie 19.00 na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Wykonane zostaną na nim utwory Johanna Gottlieba Janitscha:
– Sonata da chiesa G-dur op. 7 nr 4
– Sonata da chiesa C-dur op. 7 nr 3
– Quadro g-moll

Przed koncertem, w godzinach od 16:30 do 18:00, dziennikarze otrzymają możliwość przeprowadzenia wywiadu z dyrektorem artystycznym festiwalu - Markiem Niewiedziałem oraz pozostałymi wykonawcami koncertu inauguracyjnego. Będą to: Zbigniew Pilch, Piotr Chrupek, Jarosław Thiel, Tomasz Wesołowski, Marta Niedźwiecka. W tych godzinach dostępny będzie także gość specjalny festiwalu - Bożena Korczyńska - jedna z najciekawszych postaci współczesnego wykonawstwa na Ukrainie. Urodziła się we Lwowie, jest córką Myrosława Korczyńskiego – prekursora sztuki gry na artystycznej sopiłce. Jest uważana za jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu, współpracuje też z budowniczymi tego instrumentu nad optymalizacją jego konstrukcji.

Koncerty odbywać się będą jak zwykle w obiektach szczególnych i niezwykłych, i może czasami mało oczywistych, ale organizatorzy festiwalu po raz kolejny będą chcieli zwrócić uwagę szerszej publiczności na cenne zabytki Warmii, by nie tylko włączyć je ponownie w nurt poszukiwań turystycznych, ale i ożywić kulturalnie. Będą to takie miejsca jak: Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – Stoczek Klasztorny, Zamek Biskupów Warmińskich – Lidzbark Warmiński , Oranżeria Kultury – Lidzbark Warmiński , Kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli – Lidzbark Warmiński , Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela – Orneta czy Kościół p.w. Św. Piotra i Pawła - Lidzbark Warmiński Zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu, z którego dowiedzieć się można, gdzie dokładnie w tym roku koncertujemy, a także kto ze znamienitych artystów uświetni II edycję festiwalu Varmia Musica.

Festiwal Energa Varmia Musica został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Organizatorzy dziękują za pomoc finansową i zaangażowaniu na rzecz Festiwalu:
– Grupie Energa
– Hotelowi Krasicki
– Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Węgiersko-Polskiemu Programowi Współpracy Pozarządowej
– Burmistrzowi Miasta Lidzbark Warmiński – Jackowi Wiśniowskiemu
– Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
– Staroście Powiatu Lidzbark Warmiński – Janowi Harhajowi
– Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
– Związkowi Artystów Wykonawców "Stoart"
– Warszawskiej Operze Kameralnej
– Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim

Patroni medialni Festiwalu:
– Telewizja Polska Olsztyn
– Polskie Radio, Program 2
– Radio Olsztyn
– Uważam Rze
– Gazeta Wyborcza Olsztyn
– Muzyka w Mieście
– Polskie Centrum Informacji Muzycznej

mat.prasowe organizatora

fot. Mariola Karpowicz