Relacja – rajd dla Wytrwałych – 27.02.2011

W niedzielę 27 lutego 2011 r. odbył się kolejny, już 108 – my, „Rajd dla Wytrwałych”, organizowany aktualnie przez Koło Rodzinne „Laurencja” Oddziału Warmińsko – Mazurskiego PTTK w Olsztynie (poprzednio przez Koło Grodzkie tego Oddziału). Jako „Rajd dla Wytrwałych” jest to z założenia impreza trochę trudniejsza, o większej niż inne rajdy ilości kilometrów, z elementami niespodzianek nie dających się z góry przewidzieć. Tym razem wybraliśmy się, w zimowych warunkach, na trasę z okolic Nowej Wsi koło Butryn, wzdłuż przepięknych śródleśnych jezior - Duża Czerwonka i Mała Czerwonka, do także śródleśnej miejscowości Łajs (widoki na równie piękne jeziora Łajskie i Kośno), stamtąd dalej do Tylkowa na trasie Szczytno – Olsztyn, gdzie zakończyliśmy nasz rajd. Trasa liczyła około 20 km, prowadziła lasami Puszczy Purdzko – Ramuckiej. W rajdzie wzięło udział 12 osób.

 

Tym razem największą niespodzianką dla uczestników, w tym dla samego organizatora piszącego te słowa, był… przyjazd na rajd ekipy TVP Olsztyn, która nakręciła krótką relację z rajdu, która ukazała się jeszcze w tym samym dniu, czyli 27 lutego w Wiadomościach TVP Olsztyn o godzinie 18.30 (dostępne na stronie TVP Olsztyn). Podziwialiśmy wysiłek ekipy, która nie tylko przeprowadziła z nami rozmowy w miejscu, ale i maszerowała, a raczej biegła z kamerą, by za nami nadążyć (prosili by zachowywać się naturalnie!). Ekipa nas opuściła, gdy weszliśmy już na ścieżki niedostępne dla samochodu ekipy.

Na jeziorach – obydwu Czerwonkach, skusił nas mocny, gruby na około 40 cm lód, co badaliśmy osobiście kijami w przeręblach wywierconych przez wędkarzy (tych nie brakowało). Przejście obydwu jezior po lodzie pozostawiło niezapomniane estetyczne wrażenia, w szczególności, gdy na drugim z nich złapała nas przelotna zadymka ze zlodowaciałym śniegiem. Był to przepiękny widok obserwować taką zadymkę z powierzchni jeziora.

Następny „Rajd dla Wytrwałych” – w niedzielę 20 marca 2011 r. Zapraszamy!

Informacje na stronie internetowej Oddziału Warmińsko – Mazurskiego PTTK w Olsztynie.

 

Bogusław Lewandowicz,  Fot: Grażyna Trusewicz