Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to jedno z ciekawszych miejsc Olsztyna. Stanowi unikalną i jedną z największych instytucji upowszechniania astronomii i innych nauk przyrodniczych w Polsce północno-wschodniej. Obok planetariów w Chorzowie i Toruniu należy do największych tego typu placówek w Polsce.

 

 

Główną atrakcją Olsztyńskiego Planetarium są seanse astronomiczne. Corocznie ogląda je kilkadziesiąt tysięcy widzów. Seanse odbywają się w doskonale klimatyzowanej sali, w której dokoła aparatury planetarium ustawionych jest 160 wygodnych foteli. Rozgwieżdżone sztuczne niebo, system All-Sky wraz panoramami tworzą obraz otaczający widza ze wszystkich stron, a system dźwięku przestrzennego potęguje jeszcze te doznania. Podczas kosmicznej podróży odwiedzamy interesujące obiekty bliskiego i dalekiego Wszechświata, jesteśmy świadkami niezwykłych zjawisk, które na długo pozostają w pamięci.

 

 

W pobliżu budynku Planetarium, na wzgórzu w odrestaurowanej ponad stuletniej zabytkowej wieży ciśnień znajduje się Obserwatorium Astronomiczne.

 

 

W pogodny dzień atrakcją są oglądane przez teleskopy protuberancje i plamy na Słońcu oraz panorama Olsztyna i okolic. Zwiedzanie obserwatorium to okazja poznania technik prowadzenia badań astronomicznych od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych. Prowadzone, w bezchmurne wieczory pokazy nieba , ujawniają tajemnice rozgwieżdżonego nieba. Poznajemy gwiazdozbiory, przez teleskop oglądamy niezmierną różnorodność kraterów i gór na Księżycu. Można, podobnie jak kiedyś Galileusz, ujrzeć cztery najjaśniejsze księżyce Jowisza i niezwykle plastyczny widok pierścieni Saturna. Podziwiamy obiekty odległego Kosmosu: gwiazdy wielokrotne, gromady gwiazd, jaśniejsze mgławice i galaktyki.

 

 

Z okazji ciekawych zjawisk astronomicznych i ważnych historycznych rocznic w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym organizowane są dla mieszkańców i gości naszego miasta wspólne obserwacje astronomiczne, wykłady, pokazy i warsztaty.


Planetarium

Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38, 10-450 Olsztyn

tel. (89) 533-49-51, 527-67-04; e-mail: opioa@planetarium.olsztyn.pl

 

Obserwatorium

ul. Żołnierska 13, 10-558 Olsztyn

tel. (89) 527-67-03, e-mail: oa@planetarium.olsztyn.pl

http://www.planetarium.olsztyn.pl