O człowieku z pasją…

Olsztyn coraz częściej gości znane postacie świata podróży oraz nauki.

Prelekcje są wygłaszane na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim, pokazy slajdów można oglądać w takich placówkach kulturalnych jak znakomity olsztyński Spichlerz MOK, multimedialna biblioteka PLANETA 11 czy też dziecięca biblioteka ABECADŁO w C.H. Alfa.

 

Właśnie w tej ostatniej 22 kwietnia 2008 roku mięliśmy przyjemność wysłuchać opowieści Marcina Gienieczko. Polski Jack London, jak go powszechnie nazywają, zafascynowany jest dzikimi ostępami dalekiej północy i specjalizuje się w jej eksploracji. Jest bardzo obiecującym, czynnie działającym podróżnikiem i poszukiwaczem przygód młodego pokolenia.

Od lat wędruje po górach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zachwyca go piękno otaczającej przyrody. Dobrze się czuje w rodzimych Bieszczadach jak i syberyjskiej tajdze. Jest jednym z tych nielicznych obieżyświatów, których przygoda z podróżowaniem zaczęła się od zachwytów nad opisami przyrody w książkach wielkich piewców dzikiej przyrody a nie wyczynami czysto sportowymi.

Gienieczko zaraża miłością do dzikiej przyrody snując opowieści o swoich wyprawach, ludziach, których poznał oraz sytuacjach, z jakimi przyszło mu się zmierzyć. Ma dobry kontakt ze słuchaczami w różnym wieku. Jest w stanie sprostać skomplikowanym pytaniom odnoszącym się do specyfiki sprzętu ekspedycyjnego a także dziecięcym pytaniom, które w swej prostocie nieubłaganie dążą do meritum, zmuszając przy tym do absolutnej szczerości. Lata doświadczenia w radiu dają Marcinowi swobodę wypowiedzi zostawiającą miejsce na nutę niedopowiedzenia, co zachęca do dalszej spontanicznej dyskusji.

Co tu dużo pisać- facet z PASJĄ, który chętnie słucha również innych mniej doświadczonych...

 

Piotr Gnaciński

Ekipa redakcyjna Gazety Turystycznej