Nowe wystawy w Galerii BWA – 18.06.2010

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na otwarcie dwóch wystaw


  • BĘDZIE LEPIEJ I CORAZ LEPIEJ  (18 czerwca – 5 września)

Wystawa zbudowana została wokół zdania - hasła Ryszarda Grzyba: „Będzie lepiej i coraz lepiej”, ma za zadanie wyzwolić w odbiorcy pozytywne emocje. W ogromnej części sięga do dzieł artystów tworzących w nurcie sztuki krytycznej. Tych twórców, którzy w swych działaniach komentują otaczającą nas rzeczywistość, nas samych, i co szczególne, pokazują, że warto szukać dobrych rozwiązań, ulepszać swoje życie. Wystawa gromadzi też i takie prace, które nie tylko nawołują do "bycia lepszym", ale też i te które pokazują „dobre wyjścia ze złych sytuacji'”, czy wreszcie inne spojrzenie na rzeczy powszechnie postrzegane w jednoznaczny, często zafałszowany sposób.

Artyści sztuki współczesnej, poprzez swoją wrażliwość, krytyczny stosunek do otaczającej rzeczywistości, społecznych zachowań, często prowokując, przypominają o tym co najważniejsze w życiu jednostki, domagają się refleksji u odbiorcy, pokazują zagubienie współczesnego świata.

Taka jest też idea tej wystawy; w zdaniu Ryszarda Grzyba jest nie tyle konstatacja co raczej zaklinanie, by świat był lepszy. I tym tropem idzie większość prac zgromadzonych na wystawie. Zaprezentowane zostaną: multimedia, instalacje, obiekty, malarstwo.

Kurator wystawy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Autorzy prac: Paweł Althamer, Wojtek Bąkowski, Marcin Berdyszak, Agata Bogacka, Wojtek Doroszuk, Edward Dwurnik, Ryszard Grzyb, Izabela Gustowska, Ela Jabłońska, Zuzanna Janin, Paweł Jarodzki, Jarosław Kozakiewicz, Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Agata Michowska, Joanna Milewicz, Jarosław Modzelewski, Dorota Podlaska, Józef Robakowski, Jadwiga Sawicka, Julita Wójcik

 

  • EWA SAWICKA „Skład przestrzeni sennych” - instalacja graficzna (18 czerwca – 18 lipca 2010)

Motywem przewodnim wystawy jest sen. Nocne mary są odbiciem ludzkich pragnień, marzeń, a także obaw. Bohaterkami prac są kobiety, które od dawna inspirują artystkę. Jest zafascynowana ich siłą, determinacją w dążeniu do celu, a także koniecznością odnajdywania się w wielu rolach społecznych. Kobiety są uwięzione w przestrzeni sennej, która zdradza ich tajemnice. Autorka wystawy wprowadza nas w ich tajemny świat. Opowiada o ich pragnieniach posiadania potomstwa, potrzebie cielesnego kontaktu i bliskości. Artystka zwraca też uwagę na obawy swoich bohaterek, które niesie ze sobą szara codzienność, stojąca na przeszkodzie realizacji sennych marzeń.

Te wszystkie emocje są zgrupowane w składzie - magazynie ludzkich snów zamkniętych w kubikach. Elementy wystawy wzajemnie się przenikają tak jak pragnienia i obawy wszystkich bohaterek. Można je przestawiać i mieszać ze sobą. Światło pomaga nam zobaczyć to, co ukryte, pozwala nam patrzeć na rzeczywistość w trzech wymiarach.

Całość uzupełnia muzyka, która pobudza wyobraźnię, umożliwia odbiorcom przeniesienie się w świat kobiet uwięzionych w sennej rzeczywistości, poznać swoje pragnienia, zmierzyć się z własnymi obawami i oswoić strach przed tym, co nieznane, tajemnicze, niepokojące i ukryte głęboko w naszej podświadomości.

Technika wykorzystana w pracach to serigrafia. Prace są wydrukowane na transparentnych foliach. Artystka łączy w nich elementy zrasteryzowanej fotografii i malarstwa. W każdej z instalacji dominuje jedna barwa symbolizująca pragnienia bohaterki. Chłodne błękity łączą się z soczystą czerwienią. Przenikające się folie sprawiają wrażenie ruchu i niepokoju.

 

 

Galeria Sztuki Współczesnej BWA

Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38

10-450 Olsztyn

tel. 89/533 51 08 fax 89/534 35 88

galeria@bwa.olsztyn.pl

www.bwa.olsztyn.pl