Moje miasto jest ciekawe!

Jak zarazić młodzież miłością i szacunkiem do własnego miasta? Jak rozbudzać w najmłodszych lokalny patriotyzm? W Olsztynie już od 9 lat próbuje się to robić z pomocą projektu o nazwie "Moje miasto jest ciekawe". Akcja stworzona została przez przewodników PTTK i przez nich jest co roku prowadzona, a jej zasięg może rosnąć dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta.

Zasada jest prosta - przewodnicy organizują tematyczne wycieczki po mieście, do udziału w których zaproszeni zostają uczniowie olsztyńskich szkół i wychowankowie przedszkoli. Tak, tak! Najmłodsi to wdzięczni słuchacze, a ich zachwyt nad świeżo otrzymanymi informacjami dotyczącymi rzeczami znajdującymi się na wyciągnięcie ręki wynagradza wszelkie niedogodności związane z "katastrofami" dotyczącymi rozwiązanego buta czy zasmarkanego nosa 😉 Każdej wiosny pojawia się kilka różnych tematów, których wyboru dokonują nauczyciele i wychowawcy tak, by treści były odpowiednie dla danej grupy wiekowej.

W trakcie realizacji projektowych wycieczek my, przewodnicy obserwujemy najrozmaitsze postawy i poziomy wiedzy o "własnym podwórku" uczestników. Często spacer w towarzystwie dzieciaków jest bardzo budujący, miło słyszeć, że wiedzą jak nazywa się rzeka płynąca wokół starówki i że Wysoka Brama nie była jedyną budowlą tego typu w ciągu murów miejskich. Innym razem natomiast intensywniej odczuwa się poczucie misji, gdy okazuje się, że grupa jest zafascynowana pogłoską, że podobno w Olsztynie jest zamek!

Zwykle jednak bez względu na wiek odbiorców oraz temat spaceru udaje się przekonać młodzież, że miasto, w którym przyszło im mieszkać i uczyć się ma rzeczywiście bardzo ciekawą historię i wiele interesujących miejsc. Najlepszym i bardzo satysfakcjonującym dowodem na to, że "to działa" jest fakt, iż wiele grup wraca do nas rok po roku - wtedy najpełniej jesteśmy w stanie sprawdzić, co zapamiętali z poprzedniego spaceru i na ile są otwarci na kolejne wiadomości. Każdego roku pojawiają się wśród uczestników także nowe grupy i szkoły. O tym ile zgłoszeń zdołamy przyjąć i ile wycieczek zrealizować od maja do października decyduje głównie wysokość otrzymanej dotacji.

By urozmaicić najmłodszym udział w projekcie zachęcamy ich każdorazowo do udziału w konkursach. Czasem są to szybkie quizy ze słodkimi nagrodami, ale w ostatnich latach wybieramy konkurs plastyczny lub fotograficzny. Wówczas dodatkową nagroda dla wszystkich uczestników jest zaprezentowanie ich prac na wystawie, które przez kilka lat pomagał nam organizować w zawodowym stylu Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

W 2015 roku zdecydowaliśmy, że wystawa to za mało! Że prace naszych zdolnych młodych artystów warto wykorzystać tak, by zostały na dłużej. Tak powstała pierwsza gra memo - kartoniki z zabytkami Olsztyna namalowanymi przez uczestników projektu! Pomysł bardzo się spodobał, co dodało nam skrzydeł, by rok później skonstruować pierwszą w historii grę planszową o Olsztynie! "Olsztyn mnie kręci" pojawił się wprawdzie w zaledwie stu egzemplarzach, ale radość twórców była nie mniejsza, gdyż tym razem dzieciaki ułożyły pytania do gry. W roku 2017 podczas wycieczek wspólnie pisaliśmy Nowe legendy Olsztyna, które ukazały się w formie książeczki z ilustracjami autorstwa studentów UWM, a spotkanie autorskie zorganizowane w Muzeum Nowoczesności było jedyne w swoim rodzaju, bo obejmowało...ponad stu twórców!

Pod koniec grudnia oficjalnie zakończyliśmy i spotkaniem w sesyjnej sali ratusza podsumowaliśmy dziewiąta już edycję projektu. Nie obyło się,rzecz jasna,bez nagród. A otrzymali je autorzy prac plastycznych i fotograficznych, które w profesjonalnym wydawnictwie zamieniliśmy w najprawdziwsze pocztówki z Olsztyna!

Apetyt rośnie w miarę jedzenia - to już wiemy, bo od razu po zakończeniu zeszłorocznych spacerów utworzyła się lista klas oczekujących na kolejne. Powiedzenie to dotyczy jednak nie tylko uczestników ale i organizatorów, którzy nieśmiało snują już plany co do dziesiątej jubileuszowej edycji i kolejnych, zaskakujących tematów wycieczek oraz inspirujących konkursów, które udowodnią znów, że nasze miasto jest ciekawe!

 

Zainteresowanych tematem zapraszamy na stronę Facebook: Moje miasto jest ciekawe - Olsztyn

Na zdjęciu laureaci tegorocznego konkursu na pocztówkę. Autor: Małgorzata Bielakow