Lidzbarska rezydencja oczyma Krasickiego

Ignacy Krasicki był ostatnim warmińskim biskupem, który zamieszkiwał w lidzbarskiej rezydencji. Przyszło mu panować w trudnych czasach historii Dominium, mimo tego nadał swej „samotni” splendoru podziwianego daleko poza granicami Warmii.

1958012_651856881547963_449004148_nZgodnie z postanowieniami traktatu rozbiorowego, 13 września 1772 roku Warmię przejął we władanie król pruski Fryderyk II. Biskup warmiński – Ignacy Krasicki utracił swoją suwerenną pozycję stając się poddanym króla. Pozostał mu dożywotni tytuł książęcy, rezydencja w Heilsbergu i dworek w Smolajnach oraz państwowa pensja, która całkowicie zmieniała pozycję materialną jaką do tej pory posiadał.

Mimo swojej sytuacji finansowej, korzystając niejednokrotnie z nigdy nie spłaconych pożyczek, biskup Krasicki upiększał swoją rezydencję poddając się swoim pasjom. Dzięki wyjątkowej osobowości intelektualnej i talentom – nie tylko artystycznym sprawiał, że jego rezydencja była podziwiana, że błyszczała przepychem. Oddawał się kolekcjonerstwu, pisarstwu oraz tworzeniu imponujących ogrodów w stylu angielskim. Kolekcje Krasickiego – obrazów, sztychów, medali, autografów – były prawdopodobnie jednymi z najcenniejszych w Rzeczypospolitej.

Krasicki przejął rezydencję starannie utrzymaną, ale zupełnie nie odpowiadającą jego gustom, zainteresowaniom i potrzebom – nazywał ją nawet „starożytną”. Zmieniał zatem otaczający go krajobraz, burzył i rozbierał przeszkadzające mu budynki i dawne fortyfikacje, stawiał nowe cieplarnie, zakładał ogrody, kwietniki i fontanny. Warto dodać, że o plany założeń ogrodowych z Heilsberga zabiegał nawet dwór carski, by móc je skopiować w Petersburgu!

Szczególną starannością biskup otaczał Oranżerię, która w obecnej chwili objęta jest pracami związanymi z renowacją tej budowli. Wielce interesująca jest kwestia, odkrytych już w latach 60ty poprzedniego stulecia, malowideł oranżeryjnych i temat ich prawdopodobnego autora.

Jeśli interesuje Was historia lidzbarskiej rezydencji widzianej oczyma „księcia poetów” odwiedźcie MOK w Olsztynie. Zapraszamy!

swego nie zncie

MOK W Olsztynie, Kamienica Naujacka, Dąbrowszczaków 3, 25.03.204, godz. 18:00, Z cyklu: Swego nie znacie – Rezydencja Księcia Poetów biskupa Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim”. Wstęp wolny.