Ikony i ślady – wystawa w olsztyńskiej BWA

Olsztyńska galeria sztuki BWA zaprasza na wystawę poszukującą wydarzeń, miejsc, osób stanowiących wyróżniki określające wyjątkowość Olsztyna. Pójdźcie przekonać się, czy te symbole określają też Wasze spojrzenie na to miasto.

c3Już w czwartek 27 marca o godz. 18:00 wernisaż wystawy „Ikony i Ślady. Nasz Olsztyn”, na którą złożą się archiwalne zdjęcia, dokumenty, kadry z filmów, fragmenty kroniki filmowej, obiekty...i kto wie co jeszcze? Kuratorzy- Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Marek Barański przedstawią swoje subiektywne spojrzenie na rodzinne miasto.

Jak opowiedzieć o swoim mieście, w miarę obiektywnie, by punktem wyjścia nie było jedynie osobiste przeżywanie? Kuratorzy wystawy - których rodzice, jak większości mieszkańców, przybyli tu z różnych stron po 1945 roku – przedstawiając rodzinne miasto próbują odnaleźć w nim swoją tożsamość i ciągłość historii.

Olsztyn ma swoją magię, położony na wzgórzach, w otoczeniu starych lasów, z kilkunastoma jeziorami, ikonami średniowiecznej architektury (zamek i katedra), starówką spaloną i odbudowaną ciekawie w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Przede wszystkim jednak w pejzaż tego miasta wpisali się niezwykli ludzie i zdarzenia. Mieszkali tu Mikołaj Kopernik i Erich Mendelsohn, lądowały sterowce, a wizerunek jednego z nich można znaleźć na ratuszu wzniesionym podczas I wojny światowej. Na ścianie jednego z mieszkań swój wiersz napisał Miron Białoszewski, do rodziców i brata przyjeżdżał Tadeusz Borowski, a w jednej z pracowni grał na gitarze i śpiewał swoje pieśni Edward Stachura. Tu też powstały sceny do kultowego serialu „Stawka większa niż życie", a na stadionie leśnym ustanowił rekord świata w trójskoku Józef Szmidt. Urodzili się artyści, których znaczenie wybiega często poza miasto, artyści, w których dorobku można znaleźć wątki olsztyńskie.

Autorzy wystawy te najważniejsze ikony i ślady, postaci i zdarzenia próbują odnaleźć, ale najbliższe im są czasy najnowsze – nasz Olsztyn. Na wystawie zostanie zaprezentowane malarstwo, rzeźba, grafika, plakat, filmy, fotografie, dokumenty.

Wystawa to zainteresuje zapewne przede wszystkim ludzi stąd, którzy dzięki zgromadzonym eksponatom będą mogli odbyć, wraz z autorami, podróż sentymentalną. To także ciekawa opcja dla turystów i wszystkich zainteresowanych historią naszego regionu.

IKONY i ŚLADY. Nasz Olsztyn, wernisaż: 27 marca (czwartek), godz. 18.00, 28 marca – 4 maja, sala główna

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Marek Barański, Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Olsztyna