Dyrektor Janusz Cygański nadal niepewny swojej przyszłości.

 

Trwa obrona Janusza Cygańskiego, sprawującego urząd Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zarząd województwa zapowiedział w połowie września dymisję dyrektora Cygańskiego z tego stanowiska.

W oficjalnym oświadczeniu stwierdził iż: „ Muzeum Warmii i Mazur nie odpowiada wyzwaniom XXI wieku, a kulturą powinni zarządzać ludzie przygotowani do podjęcia nowych wyzwań i potrafiący przedstawić ciekawszą ofertę”. Za Dyrektorem wstawili się pracownicy Muzeum, wystosowując list otwarty do władz samorządowych oraz do Ministra Kultury – Bogdana Zdrojewskiego. W obronie dyrektora zorganizowano pikiety, protesty, a nawet koncert poparcia, który odbył się na olsztyńskim zamku. Janusz Cygański sprawuje swój urząd od 22 - lat. Jednym z powodów jego odsunięcia ma być stagnacja w muzeum, brak gwarancji zdobycia większych funduszy unijnych, konieczność zmian w pracy. Nieoficjalnie zaś mówi się, iż główną przyczyną wszczęcia procedury dymisji Cygańskiego jest jego czynny opór przy projekcie przebudowy części zamku w Lidzbarku Warmińskim w 4 - gwiazdkowy hotel.

 

Nowe światło na przebieg sprawy rzuciła pozytywna opinia Ministra Kultury, która wykazała, że Ministerstwo jest bardzo zadowolone z dotychczasowego dorobku zawodowego dyrektora Cygańskiego. Marszałek województwa - Jacek Protas nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia po zapoznaniu się z opinią Ministra. Walka o ocalenie posady Janusza Cygańskiego wciąż trwa.