Braniewscy harcerze na tropach Fromborka

Około 50 harcerzy z braniewskiego Hufca ZHP im. Mikołaja Kopernika wzięło udział w 18 Wiosennym Rajdzie Pieszym “Boryna 2010”, który odbył się w dniach 23-25 kwietnia br.Trasa rajdu została podzielona na 2 etapy - pierwszego dnia harcerze przemierzyli 13 kilometrowy odcinek z Braniewa do Fromborka, natomiast drugi liczył 22 kilometry i wiódł z Kadyn do Fromborka. Podczas wędrówki turyści zwiedzili m. in. Kadyny, w których znajduje się barokowy pałac z końca XVII wieku, klasztor franciszkański oraz okazały pomnik przyrody - 700 letni dąb im. Jana Bażyńskiego. Trasa rajdu w dużej części przebiegała przez urokliwe tereny Wysoczyzny Elbląskiej, z której rozciąga się wspaniały widok na Zalew Wiślany.

W związku z tym, że tegoroczny rajd zorganizowany został w ramach obchodów 700-lecia Miasta Fromborka harcerze realizowali zadania związane z historią grodu Kopernika, który jest patronem braniewskiego hufca. W ramach zadania przedrajdowego należało ułożyć tekst do komiksu z udziałem Tytusa, Romka i A’Tomka, dotrzeć do Honorowych Obywateli Fromborka i zebrać od nich ciekawe wspomnienia z czasów Operacji 1001 Frombork, a także wykonać zdjęcie drużyny/zastępu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Również podczas rajdu nie zabrakło fromborskich akcentów - na ulicach Fromborka została przeprowadzona gra terenowa, a podczas wieczornego kominka harcerze przedstawili scenki z życia najsłynniejszego polskiego astronoma.

Wiosenny Rajd Pieszy “Boryna” jest przykładem inicjatywy, która propaguje turystykę pieszą i edukuje młodych turystów. Podczas poprzednich edycji rajdu harcerze mieli okazję zaznajomić się m. in. z prawami człowieka, kulturą ukraińską oraz historią scoutingu.

(c) Arkadiusz Kulewicz